İç hastalıkları servislerinde yatanhastalarda proton pompa inhibitörlerihangi sıklıkta doğru endikasyondakullanılmaktadır?
  1. Tez No: 865445
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURTAR ÇIRPINIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
PPİ'ler, dünyada en sık kullanılan ilaçlar arasındadır. Benzimidazol halkası içeren, mide asit salgılanmasını spesifik olarak inhibe eden ilaç grubudur. PPİ'ler asit semptomlarının baskılanması dışında uygun olamayan endikasyonlarda da çok sık reçete edildiği çeşitli çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bu çalışmada hastanemiz iç hastalıklarına bağlı yataklı servislerde 13.12.2022-13.12.2023 tarihleri arasında yatan 569 hastanın demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, komorbid hastalıkları, ilaç kullanım öyküleri, bilinen peptik ülser öyküleri, endoskopik bulguları, uygulanan endoskopik tedavi yöntemleri ile ilgili güncel verilerini elde etmek, literatürle karşılaştırmak, hastaların mortalite ve morbiditelerini etkileyen faktörleri araştırmak, doğru endikasyonda kullanım ya da lüzumsuz kullanım durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışma prospektif anket çalışması olarak planlanıp uygulanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 61 olup, % 53.4'ü erkek %46.6'sı kadın idi. En sık rastlanan hastalık %46 oranı ile hipertansiyondu. %9.1 hasta düzenli NSAİİ kullanmaktaydı. %7.2 hasta antikoagülan tedavi, %24.3 hasta antiagregan tedavi almaktaydı. %9.5 hastanın steroid kullanım durumu söz konusuydu. Ellibir (%9) hastanın PÜ öyküsü bunların da 30 tanesinin PÜ komplikasyon öyküsü vardı. Hastaların 90(%15.8) kadarı GİS kanama sebepli yatmış ya da servislerde tedavisi süresince GİS kanama geçirmişti. Bunların 69 tanesi varisdışı üst GİS kanamasıydı.141 hastaya üst GİS endoskopisi uygulandı. Hastaların toplamı değerlendirildiğinde 270(%47.5) hasta PPİ almaktaydı. H2RA alanlar sayıca çok azdı. Ek hastalıklar, yaş, NSAİİ, steroid, antikoagülan, antiagregan kullanımları değerlendirildiğinde 381(%66.9) hasta PPİ proflaksisi alması gerekliydi. Ancak PPI proflaksis alması gereken hastaların yalnızca %58'i PPI kullanıyordu. PPI kullanım endikasyonu olmayan 188 hastanın %26'sının gereksiz PPİ kullandığı saptandı. Ayrıca PPİ kullanan hastaların yalnızca %66'sı doğru zamanda kullanmaktaydı. Tüm bu veriler incelendiğinde; hekimler olarak devamlı kullanılmak üzere PPİ reçete ederken, hastayı PPI endikasyonu açısından iyi değerlendirmemiz gerektiğini ve PPİ reçete ettiğimiz hastalara ilaçtan maksimum fayda görmeleri açısından da kullanım zamanını iyi anlatmamız gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Proton pump inhibitors (PPIs) are among the most commonly used drugs worldwide. They constitute a group of medications that contain a benzimidazole ring and specifically inhibit gastric acid secretion. Various studies have shown that PPIs are frequently prescribed for indications other than the suppression of acid symptoms. This study aimed to obtain current data on the demographic characteristics, presenting complaints, comorbid diseases, medication histories, known peptic ulcer histories, endoscopic findings, and applied endoscopic treatment methods of 569 patients hospitalized in our internal medicine wards between 13.12.2022 and 13.12.2023, compare this data with the literature, investigate the factors affecting the mortality and morbidity of patients, and identify the correct indications for use or unnecessary use. The study was planned and implemented as a prospective questionnaire study. The mean age of the patients was 61 years, with 53.4% male and 46.6% female. The most common disease was hypertension, with a rate of 46%. 9.1% of the patients were regular NSAID users. 7.2% of the patients were undergoing anticoagulant therapy, and 24.3% were receiving antiplatelet therapy. 9.5% of the patients were using steroids. Peptic ulcer history was present in 9% of the patients, with 30 of them having a history of peptic ulcer complications. 15.8% of the patients had gastrointestinal bleeding during hospitalization or treatment in the wards, with 69 of them having non-variceal upper gastrointestinal bleeding. Upper gastrointestinal endoscopy was performed on 141 patients. When all patients were evaluated, 47.5% were taking PPIs, while the number of those taking H2RA was very low. When comorbidities, age, NSAID use, steroids, anticoagulants, and antiplatelet use were evaluated, 66.9% of the patients needed PPI prophylaxis. However, only 58% of patients who needed PPI prophylaxis were actually taking PPIs. It was found that 26% of the 188 patients who did not have an indication for PPI use were using PPIs unnecessarily. Additionally, only 66% of patients taking PPIs were using them at the right time. In light of all these data, it is evident that as physicians, when prescribing PPIs for continuous use, we need to evaluate the patient well in terms of PPI indication and also explain to the patients the importance of using the medication at the right time for them to derive maximum benefit from it.