Kafkas Üniversitesi Tıp fakültesi araştırma hastanesi ailehekimliği polikliniğine başvuranların brucella hastalığıbilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Kafkas University Faculty of Medicine research Hospital family Medicine brucella disease in applicants to the outpatient clinicevaluation of knowledge levels
- Tez No: 865476
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Brucelloz brucella cinsi bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık ülkemizin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde, Hindistan, Çin ve Arap ülkelerinde halen önemini korumaktadır. Az gelişmiş ülkelerde bulaş yolu genellikle enfekte olmuş ürünlerle temas sonucu olmaktadır. Vakalar en sık 15-35 ya arasında görülmektedir. Vücutta hemen her organ ve sistemi tutabilir. Kardiyak tutulum nadir olmasına rağmen çok mortal seyirlidir. Hastalığın tanısı için çeşitli tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuranların brucella hastalığı ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamıza 345 gönüllü katılmıştır. Ortalama yaş 33,05 idi. Çalışmamıza katılanların %98,3'ü daha önce brucella hastalığına yakalanmadığını, %66,1'i brucella hastalığını duyduğunu ve %45,5'i brucella hastalığı hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Bilgi sahibi olan katılımcıların (n:157) %41,4'ü doktor veya sağlık memurunun brucella hastalığı ile ilgili bilgi verdiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is an infectious disease caused by bacteria of the genus Brucella. The disease is still important in Mediterranean countries including Turkey, India, China and Arab countries. In underdeveloped countries, the route of transmission is usually through contact with infected products. Cases are most common between the ages of 15-35. It can affect almost every organ and system in the body. Although cardiac involvement is rare, it has a very mortal course. Various diagnostic methods are used for the diagnosis of the disease. In this study, we aimed to evaluate the level of knowledge about brucella disease among the patients who applied to the family medicine outpatient clinic of Kafkas University Faculty of Medicine Hospital.