Açık kalp cerrahisinde sternum kapatma yöntemlerinin (klinik sonuçları ile) değerlendirilmesi
Evaluation of sternum closure methods (with clinical results) in open heart surgery
- Tez No: 865479
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İHSAN İŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş: Çalışmamızda median sternotomi ile açık kalp ameliyatı yapılan hastalarda sternum kapama yöntemlerinin klinik sonuçlarını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Açık kalp cerrahisi geçirmiş 2662 hasta retrospektif olarak tarandı. 96 hastada sternum dehisensi gelişti. Hastalarda sternum kapama yöntemi olarak klasik çelik tel, flexigrip+çelik tel kombinasyonu, sternal kablo, sternal bant ,robicsek kullanılmıştır. Hastalarda sternal dehisens oluşumunun, DM, KOAH, BFRT ve demografik özellikleri arasındaki nedens ellik ilişkileri araştırıldı. Bulgular: KOAH, DM, BRFT gibi risk faktörleri olan açık kalp ameliyatı geçirmiş hastalarda sternal dehisens gelişme riski yüksektir. Dehisens gelişen 96 hastanın %60ında DM görüldü, %25inde IRF, %21inde KOAH olduğu görüldü. Sternal dehisens onarımı yapılan hastalarda flexigrip+ tel kombinasyonu kullanımında tedavi başarı oranı %88, klasik çelik tel kullanılan hastalarda tedavi başarı oranı %76 olduğu bulundu. Çalışmamızda flexigrip+çelik tel kombinasyonunun sternal kapatmada klasik çelik tel kullanımına göre sternal ayrılma riskini anlamlı derecede azalttığı gözlendi. Sonuç: KOAH, DM, BRFT gibi risk faktörleri olan hastalarda sternumu kapatırken flexigrip+çelik tel kombinasyonu kullanımının sternal dehisens riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we investigated the clinical results of sternum closure methods after open heart surgery with median sternotomy. Materials and Methods: 2662 patients who had undergone open heart surgery were retrospectively screened. Classical steel wire, flexigrip+steel wire combination, sternal cable, sternal band, and robicsek were used as sternum closure methods in patients. The causality relationships of sternal dehiscence, diabetes mellitus, chronic obstructive pulmonary disease, impaired kidney function and demographic characteristics of the patients were investigated. Results: The risk of sternal dehiscence is high in patients with risk factors such as chronic obstructive pulmonary disease, diabetes mellitus, and impaired renal function who have undergone open heart surgery. Of the 96 patients who developed dehiscence, 60% had DM, 25% had IRF, and 21% had COPD. The treatment success rate was found to be 88% when using the flexigrip + wire combination in patients undergoing sternal dehiscence repair, and the treatment success rate was 76% in patients using classical steel wire. In our study, it was observed that the combination of flexigrip + steel wire significantly reduced the risk of sternal dehiscence compared to the use of classical steel wire in sternal closure. Conclusion: It has been observed that the use of flexigrip + steel wire combination in sternal closure significantly reduces the risk of sternal dehiscence in patients with diabetes mellitus, chronic obstructive pulmonary disease, impaired kidney function.