Otsu metodu ile limon segmantasyonu
Lemon segmentation with the otsu method
  1. Tez No: 865535
  2. Yazar: BATUHAN SELAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YANIKTEPE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya nüfusunun giderek artmasıyla birlikte bu artan nüfusun tüketim ihtiyacını karşılamak için fabrikasyonlaşmak zorunda olan tarım sektörünün, bu tüketim talebinin artışına karşılık verebilmesi için insan gücünün yanı sıra otomasyon sistemlerine de dâhil olması gerekmektedir. Bu tez konusu kapsamında limon meyvesinin belirli özelliklerine göre sınıflandırılmalarının yapılabilmesi için ayırma makinalarının tasarlanması ve dizaynı için gerekli çalışmaların yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında limon meyveleri boyut durumlarına göre sınıflandırılacaktır. Bu tez çalışması sonuçlarına göre daha ileri çalışmalar ile geliştirilecek olan makinalar sayesinde tarladan gelen mahsuller çok daha hızlı ve daha doğru şekilde sınıflandırılıp paketlenecektir. Bu hızlı paketleme işlemi ile tarladan gelen mahsullerin tüketiciye daha hızlı ve kullanım alanına daha uygun şekilde iletilmesi sağlanacak olup böylelikle ürünlerde zamana bağlı gelişen bozulmalar ve besinsel değer kaybı ile birlikte mali kayıpların yaşanmasının da önüne geçilebilmesi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector, which has to be fabricated to meet the increasing population of the world and the consumption needs of this increasing population, must be included in automation systems as well as manpower in order to respond to this increase in consumption demand. In this thesis, it is aimed to design sorting machines so that lemons can be classified according to their specific characteristics. Lemons within the scope of this purpose will be classified according to size status. Thanks to the machines to be developed within the scope of this thesis, the crops coming from the field will be classified and packaged much faster and more accurately. With this rapid packaging process, it will be ensured that the crops coming from the field are delivered to the consumer faster and more appropriately for the area of use, and it is aimed to prevent time-related deterioration in the products. In addition, it is possible to prevent financial losses.