Ahşap plastik kompozit malzemeler için yeni auxetic yapının tasarımı ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Design of new auxetic structure and investigation of mechanical properties for wood plastic composite materials
- Tez No: 865540
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışması iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada ahşap plastik kompozit (APK) malzeme üretimi gerçekleştirilmiş, ikinci aşamada yeni bir auxetic (ökzetik) yapı tasarımı yapılmıştır. 3D printer teknolojilerinde kullanılmak üzere, akrilonitril bütadien stiren (ABS), polietilen tereftalat glikol (PETG) ve polilaktik asit (PLA) plastik malzemeleri, atık fındık, badem, yer fıstığı, Antep fıstığı, ceviz ve kayısı çekirdeği meyve kabuğu tozları ile takviye edilmiştir. Elde edilen kompozit malzemelerin; TS EN ISO 1183-1 standardına göre yoğunluğu, TS EN ISO 1133-1 standardına göre akış indisi tayini, ASTM 638-02 standardına göre çekme mukavemeti, ASTM D 648 standardına göre Vicat yumuşama sıcaklık değeri ve ASTM D570 standardına göre su emme testi gerçekleştirilmiştir. Mekanik, fiziksel ve morfolojik özellikleri değerlendirilen kompozit malzemeler, auxetic yapı tasarımının üretilmesinde kullanılmak üzere filament haline getirilmiştir. Auxetic yapı tasarımı INVENTOR programı kullanılarak geliştirilmiş ve ANSYS yazılımında analiz edilmiştir. Tasarlanan yeni auxetic yapı tasarımı literatürde bulunan sentetik/insan yapımı olarak tarif edilen iki boyutlu (missing-rib yapı, re-entrant yapı, rotating yapı ve chiral yapı) yapı tasarımlarıyla mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two parts to this thesis project. A new auxetic structure was created in the second step after a wood-plastic composite (WPC) material was created in the first. Waste hazelnut, almond, peanut, pistachio, walnut, and apricot kernel fruit peel powders are used to reinforce plastic materials made of acrylonitrile butadiene styrene (ABS), polyethylene terephthalate glycol (PETG), and polylactic acid (PLA), which are used in 3D printing technologies. The following tests were performed on the composite materials: water absorption test each for a ASTM D570 standard, Vicat softening temperature value each for a ASTM D648 standard, tensile strength each for a ASTM 638-02 standard, density each for a TS EN ISO 1183-1 standard, and flow index determination each for a TS EN ISO 1133-1 standard. To create filaments for auxetic structure design, composite materials were processed after their mechanical, physical, and morphological properties were assessed. The INVENTOR application was used to create the auxetic structural design, and ANSYS software was used to analyze it. The two-dimensional (missing-rib structure, re-entrant structure, revolving structure, and chiral structure) structure designs described as synthetic or man-made in the literature were compared to the newly designed auxetic structure.