İmam-Hatip altıncı sınıf öğrencilerine yönelik hafıza teknikleriyle Arapça öğretimi
Teaching Arabic with memory techniques for Imam-Hatip sixth grade students
  1. Tez No: 865578
  2. Yazar: EYLEM NUR ORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de çok eski tarihlere dayanan Arapça eğitimi, günümüzde İmam Hatip Okullarında zorunlu bir ders olup öğrencilerin gelecek hayatlarını şekillendirmede büyük bir öneme sahiptir. Tarihi kaynaklar incelendiğinde Osmanlı Devleti'nin Arapça eğitimine oldukça önem verdiğini söylemek mümkündür. Fakat günümüzde Arapça öğretiminde zaman zaman sorunlar yaşandığı görülmektedir. Bu sorunlar; materyal kaynaklı, okulun fiziki durumu, öğrencilerin altyapı eksikliği, ders saatlerinin az olması gibi birçok sebebe dayansa da ders anlatım metot ve yöntemleri de Arapça öğretimini zorlaştıran sorunların başında gelmektedir. Öğrencilere geleneksel eğitim yöntemleriyle öğretilen derslerde geriye dönük yoklamalar yapıldığında öğrenilen bilgilerin kalıcılığının düşük olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple bu çalışmada Anımsatıcı Anahtar Kelime Yönteminin Arapça eğitimi üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Araştırma, Anımsatıcı Anahtar Kelime Yönteminin Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı Kozcağız İmam Hatip Ortaokulu'nda Arapça öğrenimi gören altıncı sınıf öğrencileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Öğrenciler eşit bilgi seviyesine sahip iki farklı şubeden seçilmiştir. Yarı deneysel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada rastgele örnekleme yöntemi ile deney ve kontrol grubu oluşturulmuş, kontrol grubuna geleneksel yöntemle hava durumu, kıyafetler ve ulaşım araçlarına ilişkin dersler üç hafta boyunca anlatılmış deney grubuna ise aynı eğitim Anımsatıcı Anahtar Kelime Yöntemi ile verilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen istatistik analiz bulgularında deney grubu öğrencilerinin Akademik Başarı Testinin ön test ve son test puanları arasında 0,56'lık bir artış söz konusu olmuştur. Dolayısıyla Anımsatıcı Anahtar Kelime Yöntemi öğrenciler üzerinde büyük oranda başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabic education, which dates back to ancient times in Turkey, is a compulsory course in Imam Hatip Schools today and has a great importance in shaping the future lives of students. When historical sources are examined, it is possible to say that the Ottoman Empire attached great importance to Arabic education. However, it is seen that there are sometimes problems in Arabic language teaching today. Although these problems are based on many reasons such as material, the physical condition of the school, the lack of infrastructure of the students, and the lack of class hours, the methods and methods of lecturing are also among the problems that make Arabic teaching difficult. It is observed that the retention of the information learned is low when retrospective examinations are made in the lessons taught to students with traditional education methods. For this reason, in this study, the effects of the Mnemonic Keyword Method on Arabic language education were revealed. The research examines the effect of the Mnemonic Keyword Method on 6th grade students studying Arabic at Kozcağız Imam Hatip Secondary School. Students were selected from two different classes with equal knowledge levels. In the study in which quasi-experimental research method was used, experimental and control groups were formed by random sampling method. The control group had taught the lessons on weather, clothes and transportation vehicles with the traditional method for 3 weeks, while the experimental group had given the same education with the Mnemonic Keyword Method. According to the findings of the statistical analysis conducted in the study, there was an increase of 0.56 between the pre-test and post-test scores of the Academic Achievement Test of the experimental group students. Therefore, the Mnemonic Keyword Method had largely successful on the students.