Proje yönetiminde zaman ve maliyet etkilerinin Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile incelenmesi
Investigation of time and cost effects in project management with Building Information Modelling (BIM)
- Tez No: 865580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN TOLGA GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Proje Yönetimi, gerçekçi bir iş programı oluşturarak maddi ve süresel kayıpların önüne geçmeyi hedefler. Doğru metraj verileri bu hususta büyük önem taşır. İnşaat sektörünün gelişmesiyle büyük ölçekli karmaşık yapılar ortaya çıkmaktadır. Bu yapıların metraj miktarının hesaplanması hem zaman alıcıdır hem de hataya açıktır. Hatalı metraj verileri gerçekçi olmayan iş programlarını beraberinde getirir. Ayrıca yapıyı oluşturan faaliyetlerin fazla olması iş programı takibini de zorlaştırır. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) yapının metraj, süre, bütçe gibi bilgilerini içeren ve bu bilgilerin ekipler arası paylaşımını sağlayan teknolojik bir gelişme ve süreçtir. BIM ile oluşturulmuş üç boyutlu (3B) model ile zaman (4B) ve maliyet bilgilerinin birleştirilmesiyle oluşan 5B kavramı, bahsedilen problemlerin önüne geçebilmektedir. Bu çalışmada bir kamu binası BIM tabanlı yazılımdan faydalanılarak 3B olarak modellenmiş ve metraj miktarı hesaplanmıştır. Metraj verileri esas alınarak maliyet oluşturulmuş ve iş programı hazırlanmıştır. Hazırlanan iş programı ve üç boyutlu model farklı bir BIM tabanlı yazılımda ilişkilendirilmiştir. Modelin zamana bağlı ilerleyişi sanal ortamda izlenmiş, maliyet analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak BIM'in, Proje Yönetimine planlama aşamasında sağladığı avantaj ve dezavantajlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project Management aims to prevent financial and time losses by creating a realistic work schedule. Accurate quantity takeoff data is crucial in this regard. With the advancement of the construction sector, large-scale complex structures are emerging, making the calculation of quantities time-consuming and prone to errors. Incorrect quantity takeoff data leads to unrealistic work schedules. Moreover, having numerous activities involved in the construction process makes it difficult to track the work schedule.Building Information Modeling (BIM) is a technological development and process that includes information such as quantity, time, and budget of the structure, enabling inter-team sharing of this information. The concept of 5D, formed by combining a three-dimensional (3D) model created with BIM with time (4D) and cost information, can address the mentioned problems.In this study, a public building was modeled in 3D using BIM-based software, and the quantity takeoff was calculated. Based on the quantity takeoff data, the cost was determined, and a work schedule was prepared. The prepared work schedule and the three-dimensional model were associated with different BIM-based software. The model's progression over time was monitored in a virtual environment, and cost analysis was conducted. Based on the results obtained, the advantages and disadvantages of BIM in Project Management during the planning phase were discussed.