İbadetler alanında Hanefî imamların ihtilaf ettiği meseleler ve tahlili (Kudûrî'nin el-Muhtasar'ı özelinde)
Issues conflicting on the Hanafi imams in the field of worship and their analysis (Special to Qudûrî's al-Muhtasar)
  1. Tez No: 865587
  2. Yazar: NURİYE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL LİV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İmam Kudûrî'nin el-Muhtasar adlı eserinin ibadetler bölümünde Hanefi İmamlar arasındaki ihtilaflar ve dayanaklarının tahlilinin yapıldığı bu çalışma Giriş, İki Bölüm ve Sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, konusu ve kaynakları üzerinde durulmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak Hanefî mezhebi kurucusu İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe ve onun önde gelen talebeleri İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra İmam Kudûrî'nin hayatı ve eserlerinden bahsedilmektedir. Bu çalışmanın ana konusu olan el- Muhtasar eserine de ayrı bir başlık altında yer verilmektedir. İkinci bölümde ise el- Muhtasar isimli eserin ibadetler bölümünde Hanefi İmamlar arasındaki ihtilaflar ele alınmıştır. İhtilaf edilen meselelerde imamların delillerine yer verilerek tahlili yapılmış, konuyla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu fetvası varsa o da eklenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise Hanefi mezhebi imamlarının muhalif görüşleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler neticesinde birçok meselede imamların müttefik olduğu ancak bazı meselelerde farklı görüşlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. İhtilaf etmelerinde, usül açısından farklı yaklaşım sergilemeleri, yaşadıkları zaman ve mekânın değişiklik göstermesi veya farklı tecrübeler edinmeleri gibi sebeplerin rol oynadığı neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the disagreements between Hanafi Imams and their evidence in the prayers section of Imam Kudûrî's work called al-Muhtasar; It consists of Introduction, Two Chapters and Conclusion. The introduction section focuses on the purpose, subject and sources of the study. In the first chapter, information is first given about the life and works of Imam Azam Abu Hanifa, the founder of the Hanafi sect, and his leading students Imam Abu Yusuf and Imam Muhammad. Then, the life and works of Imam Kudûrî are mentioned. The work of al-Muhtasar, which is the main subject of this study, is also included under a separate title. In the second part, the disagreements between Hanafi Imams in the worship section of the work called al-Muhtasar are discussed. The disputed issues were analyzed by including the evidence of the imams, and if there was a fatwa of the Supreme Council of Religious Affairs on the subject, it was also added. In the conclusion of the study, the opposing views of the imams of the Hanafi sect were evaluated. As a result of these evaluations, it was determined that the imams were allies on many issues, but had different views on some issues. It has been concluded that reasons such as their different procedural approaches, the change in the time and place they live in, or their different experiences played a role in their disagreements.