Yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ve işletme performansı arasındaki ilişkide çevresel performansın aracı rolü
The mediating role of environmental performance in the relationship between green supply chain management practices and business performance
- Tez No: 865588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL GELMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde işletmelerin, çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmesi ve rekabet avantajı elde edebilmesi için yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamaları önem arz etmektedir. Bu uygulamaların başarılı bir şekilde uygulanması, işletmelerin çevreye yönelik olumsuz etkilerini azaltma kapasitesini artırarak sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına imkân sağlamaktadır. Aynı zamanda, işletmelerin operasyonel etkinliklerini artırarak maliyetlerini düşürmelerini ve pazarda daha rekabetçi bir konum elde etmelerini sağlamaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın temel amacı yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının işletme performansı üzerine etkisinde çevresel performansın aracı rolünün incelenmesidir. Bu temel amaç çerçevesinde otomotiv yan sanayinde faaliyette bulunan Konya Sanayi Odası'na (KSO) kayıtlı 110 işletmenin yöneticilerine yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda işletmelerin yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının işletme performansı üzerindeki etkisinde çevresel performansın kısmi aracı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, green supply chain management practices are important for businesses to achieve environmental sustainability goals and gain competitive advantage. Successful implementation of these practices enables businesses to achieve their sustainability goals by increasing their capacity to reduce their negative impacts on the environment. At the same time, it enables businesses to reduce costs and gain a more competitive position in the market by increasing their operational efficiency. In this regard, the main purpose of this study is to examine the mediating role of environmental performance in the effect of green supply chain management practices on business performance. Within the framework of this main purpose, a survey was conducted by face-to-face interview method to the managers of 110 businesses registered to Konya Chamber of Industry (KSO) operating in the automotive sub-industry. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. As a result of the analysis, it was determined that environmental performance had a partial mediating effect on the effect of green supply chain management practices on business performance.