Kokumi ve umami aktif dipeptitlerin titreşimsel spektroskopi ve moleküler modelleme yöntemleriyle araştırılması
Investigation of kokumi and umami active dipeptides by vibrational spectroscopy and molecular modeling techniques
  1. Tez No: 865628
  2. Yazar: EFE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin başlıca amacı, kokumi ve umami tatlarının algılanmasında rol oynayan bazı dipeptitlerin titreşimsel spektroskopi (Infrared (kırmızıaltı) (IR) ve Raman spektroskopi), moleküler modelleme ve moleküler kenetlenme teknikleriyle incelenmesi ve bu dipeptitlerin tat reseptörlerine hangi mekanizmalar ile hangi rezidülerden ne tür bağlandıklarının ve bu rezidülerle ne tür bir mekanizma ile etkileştiklerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu sayede tat algısında değişime yol açan bu yapıların hangi mekanizmalar vasıtasıyla bu etkilere neden olduklarının ilk defa titreşimsel spektroskopi ve moleküler modelleme yöntemleriyle birlikte değerlendirilerek ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Böylelikle, incelenen olan dipeptitlerin tat algılamadaki rollerinin açıklanmasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis project is to examine chosen dipeptides of kokumi and umami tastes with vibrational spectroscopy (Infrared (IR) and Raman spectroscopy), molecular modeling, and molecular docking techniques to determine the mechanisms by which these dipeptides bind to taste receptors and the residues that the binding occurs to reveal the mechanism that they interact with these residues. By doing this, this study aims to determine the mechanisms of the structures, for the first time in literature, using both vibrational spectroscopy and molecular modeling methods as complementary techniques and revealing the mechanism to an advanced level. Thus, this study contributed to explaining the interactions between the dipeptides and their receptors.