Sağlık harcaması ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: D8 ülkeleri üzerine bir analiz
The relationship between health expenditure and economic growth: An analysis on D8 countries
  1. Tez No: 865629
  2. Yazar: AHMED RÜCHAN İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜRÜT SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Finance, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsan, doğumundan ölümüne kadar hedefleri ve gelecek üzerine planları ile yaşayan bir varlıktır. Bu çerçevede insanlar, hedeflerine ulaşmak ve hayatlarını devam ettirebilmek için çalışmak zorunda oldukları bilincine sahiptirler. Çalışmaya ihtiyacı olan her birey ise sağlıklı ve zinde olmak zorundadır. Bu açıdan her birey ülkesinin kendisine bu hizmeti sunmasını talep etmektedir. Ülkeler güçlü bir ekonomiye sahip olmak için politikalar izlerken, bireyler ise hayatlarını idame ettirebilmek adına planlar kurmaktadırlar. Bu noktada bireylerin daha verimli olabilmesi için sağlık harcamaları ön plana çıkmaktadır. Çünkü çalışan birey ülkesine kazandırırken, gelişen bir ülke ise vatandaşına daha çeşitli alanlarda hizmet sunabilecektir. Sağlık, ülkelerin gelişmişlik göstergeleri arasında önemli bir ölçüttür. Ekonominin canlanması, halkın huzuru ve refahı, işsizlik oranının azalması ve benzeri faktörler sağlık harcamalarından etkilenen önemli değişkenlerden bir kaçıdır. Bu noktada çalışmanın amacı, sağlık harcamalarının ekonomik büyümeye olan etkilerini incelemektir. Çalışmada panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Analiz kapsamında, 2000-2020 dönemi için Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu D8 (Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya, Pakistan ve Türkiye) ülkeleri ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda sağlık harcamalarının ekonomik büyümeyi pozitif yönlü etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings are creatures who live with their goals and plans for the future from birth to death. In this context, people are aware that they have to work to achieve their goals and sustain their lives. Every individual who needs to work must be healthy and fit. From this perspective, each person demands that their country provide this service to them. While countries implement policies to have a strong economy, individuals make plans to sustain their lives. At this point, healthcare expenditures come to the forefront to make individuals more productive. Because while a working individual contributes to their country, a developing country will be able to provide more diverse services to its citizens. Health is an important indicator of a country's development. The revival of the economy, public peace and welfare, reduction of unemployment rates, and similar factors are a few of the significant variables affected by healthcare expenditures. At this point, the aim of the study is to examine the effects of healthcare expenditures on economic growth. The panel data analysis method has been utilized in the study. Within the scope of the analysis, the D8 countries (Bangladesh, Indonesia, Iran, Malaysia, Egypt, Nigeria, Pakistan, and Turkiye) for the period 2000-2020 have been considered. As a result of the study, it has been determined that healthcare expenditures positively affect economic growth.