Farklı dinamik denge pozisyonlarında vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (VEMP) sonuçlarının incelenmesi
Investigation of Vestibular Evoked Myogenic Potential (VEMP) results at different dynamic equilibrium positions
- Tez No: 865633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
''Farklı Dinamik Denge Pozisyonlarında Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (VEMP) Sonuçlarının İncelenmesi'', Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Odyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024 Giriş ve Amaç: Bu çalışmada farklı duruş ve pozisyonlarda kişinin denge sisteminde meydana gelebilecek değişikliklerin Servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (c-VEMP) testiyle araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 45 sağlıklı ve gönüllü bireyler üzerinde farklı duruş ve pozisyonlarda test tekrarı olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Tüm gönüllü katılımcılara ilk olarak otoskopik bakı, işitme ve denge muayenesi sonrasında normal işitme varlığı için odyolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Normal işitmeye sahip bireyler için c-VEMP testi düz zeminde ayakta gözler açık, ayakta gözler kapalı, Foam Pad üzerinde ayakta gözler açık olacak şekilde 3 farklı durumda uygulanmıştır. c-VEMP yanıtlarında P1-N1 latansları ve amplitüdleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda c-VEMP yanıtlarını düz zeminde ayakta gözler açık ve kapalı durumlarında değerlendirdiğimiz zaman, kapalı durum pozisyonunda açık duruma göre istatistiksel olarak anlamlı derecede sol P1-N1 latanslarında uzama gözlenirken, her iki kulağın amplitüdlerinde ise azalma gözlenmiştir (Sağ P1-N1 Amp-p=0,009; Sol P1-N1 Amp-p=0,006; Sol P1; N1-p=0,001). Düz zeminde ayakta gözler açık durum ile Foam Pad üzerinde ayakta gözler açık durumu karşılaştırdığımızda ise her iki kulağın dalgalarının amplitüd ve latanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). Son olarak Foam Pad üzerinde ayakta gözler açık durum ile düz zeminde ayakta gözler kapalı durum sonuçlarını değerlendirdiğimizde, kapalı durum pozisyonunda açık duruma göre istatistiksel olarak anlamlı derecede sağ N1, sol P1-N1 latanslarında uzama ve her iki kulağın dalga amplitüdlerinde azalma gözlenmiştir (Sağ P1-N1 Amp-p=0,012; Sol P1-N1 Amp-p=0,013, Sağ N1-p=0,029; Sol P1-p=0,046; N1-p=0,001) Sonuç: Dengeyi kontrol etmekten sorumlu sistemlerden herhangi birinin ortadan kalkması veya yetersizliği diğer sistemler tarafından telafi edilir; ancak denge bu durumdan etkilenir. Çalışmamız sonucunda vestibüler sisteme ek olarak görsel sistemden gelen bilgilerin proprioseptif sistemden gelen bilgilere göre dengenin korunması açısından daha büyük rolü olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
''Examination of Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) Results in Different Dynamic Balance Positions'', Trakya University Institute of Health Sciences, Department of Audiology, Master's Thesis, Edirne, 2024 Introduction and Aim: This study aimed to investigate the possible changes in a person's balance system in different postures and positions with the Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials (c-VEMP) test. Materials and Methods: After obtaining ethics committee approval and an informed consent form, our study was conducted at Trakya University Health Application and Research Center on 45 healthy and volunteer individuals, with repeat tests in different postures and positions. All volunteer participants first underwent otoscopic examination and hearing and balance examination, and then audiological evaluations for the presence of normal hearing. For individuals with normal hearing, the c-VEMP test was performed in 3 different situations: standing on a flat surface with eyes open, standing on a flat surface with eyes closed, and standing on a Foam Pad with eyes open. P1-N1 latencies and amplitudes were evaluated in c-VEMP responses. The data obtained was analyzed statistically. Results: In our study, when we evaluated the c-VEMP responses while standing on a flat surface with eyes open and closed, a statistically significant prolongation was observed in the left P1-N1 latencies in the closed position compared to the open position, while a decrease was observed in the amplitudes of both ears (Sağ P1-N1 Amp-p=0,009; Sol P1-N1 Amp-p=0,006; Sol P1; N1-p=0,001). When we compared the situation with eyes open while standing on the flat ground with the situation with eyes open while standing on the Foam Pad, no statistically significant difference was observed in the amplitudes and latencies of the waves of both ears (p>0,05). Lastly, when we evaluated the results of the eyes open position standing on the Foam Pad and the eyes closed position standing on the flat ground, a statistically significant prolongation of the right N1, and left P1-N1 latencies and a decrease in the wave amplitudes of both ears were observed in the closed position compared to the open position (Sağ P1-N1 Amp-p=0,012; Sol P1-N1 Amp-p=0,013, Sağ N1-p=0,029; Sol P1-p=0,046; N1-p=0,001). Conclusion: The disappearance or inadequacy of any of the systems responsible for controlling the balance is compensated by other systems; however, the balance is affected by this situation. As a result of our study, in addition to the vestibular system, we think that the information coming from the visual system has a greater role in maintaining balance than the information coming from the proprioceptive system.