Spastisite tedavisinde sıcak ve soğuk uygulama izokinetik dinamometre ile değerlendirilmesi
Treatment of spasticity with hot and cold modalities assessment with isokinetic dynamometer
- Tez No: 86567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE MERAY TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
70 ÖZET Spastisite üst motor nöron sendromunun bir komponentidir. Spastisite tedavisinde fizik tedavi ajanlarının önemli yeri vardır. Lokal soğuk ve sıcak uygulamanın; yapılan araştırmalarda farklı etkileri olduğu bildirilmiştir. Klinikte ise soğuk tedavisi genellikle germe egzersizlerinden önce uygulanmakta ve bu egzersizlerin kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada 10 hemiplejik ve 10 paraplejik olmak üzere toplam 20 spastik hastada sıcak ve soğuk tedavisinin etkileri diz fleksör ve ekstansör kas gruplarında araştırıldı. Spastisite değerlendirilmesinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada izokinetik dinamometrik ölçümler 30°/sn, 90°/sn ve 120°/sn olmak üzere 3 açısal hızda ve Ashworth skalası spastisite ölçümünde kullanıldı ve dinamometrik ölçümlerle Ashworth skalası arasında korelasyon incelendi. Dinamometrik ölçümlerde maksimum tork ve toplam maksimum tork değerleri incelendi. Ölçümler tedaviden önce, tedavi bitiminde ve tedavinin l.ci saatinde gerçekleştirildi. Ölçümler sonucu tork değerlerinin ve Ashworth skorlarının soğuk tedavi bitiminde azaldığı, sıcak tedavisinde ise arttığı gözlendi. Soğuk tedavisinin etki süresi sıcak tedavisine göre daha uzun olduğu saptandı. Ashworth skorları ile dinamometrik ölçümler arasındaki korelasyon değerlendiriminde önemli derecede korelasyon saptandı. Fakat bu korelasyon derecesinin yüksek hızlarda daha belirgin olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Spasticity is a symptom of upper motor neuron syndrome. Physical treatment agents have important functions in spasticity treatment. In several studies; it has been demonstrated that local heat and cold applications have different effects. Usually, cold therapy is performed before exercise to make the session easier. In this study, the effects of heat and cold therapies were investigated in 20 patients; 10 hemiplegics and 10 paraplegics. Several methods have been used in spasticity assessment. In the present study; spasticity was evaluated by an isokinetic dynamometer in three different velocities (307sec, 90°/sec,120°/sec). The results were correlated with the scores of Ashworth scale. After dynamometric tests; maximal torque and total maximal torque measures were calculated. Tests were performed before the treatment, at the end of the treatment and 1 hours after the treatment. Torque values and Ashworth scores increased after heat application and decreased after cold application. Effects of cold therapy continued longer than the heat therapy. There was an important correlation between Ashworth scores and dynamometric measures and this correlation was mostly remarkable at higher speeds.