Cem İdiz'in Çakırcalı Efe Balesi üzerine inceleme
An examination of Cem İdiz's Çakırcalı Efe Ballet
- Tez No: 848059
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE GÜLBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türk tarihinde müziğin farklı biçimlerde ele alınmasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa ile kültürel etkileşiminin payı vardır. Benzer şekilde Avrupa devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu ile etkileşmesi de gerçekleşmiştir. Savaş ve diplomasi sonucunda oluşan bu kültürel etkileşimler birçok alanda etkilerini sentezler halinde göstermiştir. Bando müziğinin saraya girmesi, Tamburi Cemil Bey'in ortaya koyduğu yenilikçi denemeleri ve artan kültürel hareketler sonucunda gerçekleşen sentez anlayış, müzik alanında da görülmüştür. Bu durum uluslararası Türk müziği ile geleneksel Türk müziğine farklı bakış açıları kazandırarak dinleyicileri her iki türe de yönlendirmiştir. Bu yönlendirmeler etkilerini sahne sanatları üzerinde güçlendirerek opera, bale, tiyatro ve müzikal türlerinin yaygınlaşmasına vesile olmuştur. Bu çalışmada, Çakırcalı Efe Balesi'ne konu olan tarihsel çerçeve ve kavramsal yapı ortaya konmuş, sahne sanatları ve orkestra eserleri üzerine yapıtları ile tanınan Cem İdiz'in bestecilik anlayışı hakkında fikir sahibi olmanın yanı sıra aynı anlayış doğrultusunda Çakırcalı Efe Balesi'nin oluşum süreci araştırılmış ve eser, orkestrasyon, form ve müzikal yapı, genel hatlarıyla sahneleme yönlerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the different ways of scrutinizing music in Turkish history, the Ottoman Empire has a share of cultural interaction with Europe. Similarly, the interaction of European states with the Ottoman Empire took place. These cultural interactions as a result of war and diplomacy have shown their effects in many fields. The participation of band music into the palace, the innovative trials put forward by Tamburi Cemil Bey and the increasing cultural movements as a result of synthesis understanding has seen into the field of music. This situation has led listeners both international Turkish music and traditional Turkish music by giving different perspectives. These orientations strengthened their influence on the performing arts and led to the expansion of opera, ballet, theatre, musical art branches. In this study, the historical framework and conceptual structure that is the subject of Çakırcalı Efe Ballet has been referred, in addition to having an idea about the composition principles of Cem İdiz, which is known for his works on performing arts and orchestral works, the creation process of Çakırcalı Efe Ballet in accordance with the same principles was investigated and the work, orchestration, and, form and musical structure were examined from the aspects of staging in general lines.