Elektrik konusunda üst biliş stratejilerinin 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve üst biliş becerilerine etkisi
The effect of metacognitive strategies on electricity on the academic achievement and metacognitive skills of 5th grade students
- Tez No: 865680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KOZCU ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan bu araştırmada; üstbiliş stratejilerinin elektrik konusunda 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve üstbiliş becerilerine etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesindeki köy okulları çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise Muğla ili Menteşe ilçesinde Çiftlik Ortaokulu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan 15 beşinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi uygun/kazara örneklemesi yolu ile seçilmiştir. Böylelikle hem uygulama kolaylığı hem katılımcılara kolay ulaşım sağlanmış hem de zamandan tasarruf edilmiştir. Üstbiliş stratejilerinden kavram haritaları, Ne biliyorum? Ne öğrenmek istiyorum? Ne öğrendim? (KWL) kartları ve yansıtıcı günlükler ile üç hafta öğretim etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ''Üstbiliş Farkındalık Ölçeği'' ve ''Elektrik Devre Elemanları Başarı Testi'' ölçme aracı olarak kullanılmış ve veriler elde edilmiştir. Katılımcı grubun 15 kişiden oluşması derin bir sayısal veriye engel teşkil ettiğinden ve genel anlamda normallik varsayımını karşılamadığından Non parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sırala testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elektrik konusunda üstbiliş stratejilerinin öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği ancak öğrencilerin üstbiliş becerilerine anlamlı bir etkide bulunmadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda üstbiliş stratejileri ile gerçekleştirilen öğretim etkinliklerinin üstbiliş farkındalık ölçeğine ait alt boyutlarında da herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; It is aimed to examine the effects of metagocnitive strategies on the academic achievement and metacognitive skils of 5th grade students in the subject of electricity. Village schools in Menteşe, Muğla, in the 2022-2023 academic year constitute the population of the study. The sample of the study consists of 15 fifth grade students studying at Muğla Menteşe Çiftlik Secondary School in 2022-2023 academic year. The sample of the study was selected through Convenience/Accidental sampling. In this way, both ease of application and easy Access to participants are provided and time is saved. Teaching activities have been carried out for three weeks with concept maps, Know-Want-Learn (KWL) cards and reflective diaries, which are metacognitive strategies. In the research, the ''Metacognitive Awareness Scale'' developed by Yıldız et al. (2009) and the ''Electrical Circuit Elements Achievement Test'' developed by Şenocak (2018) were used as measurement tools and data were obtained. Since the participant group consisted of 15 people, it was an obstacle to in-depth numerical data and it was throught that it could not meet the general normality assumption, so it was analyzed using the Wilcoxon test, one of the non-parametric tests. As a result of the research, it was determined that metacognitive strategies on Electricity positively affected students' academic achievements, but they did not have a significant effect on students' metacognitive skills. At the same time, it was determined that the teaching activities carried out with metacognitive strategies did not have any effect on the sub-dimensions of the metacognitive awareness scale.