İlk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin kekeme öğrencilere ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examination of the attitudes of teachers working in primary and secondary education institutions towards stuttering students
- Tez No: 865698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kekemelik, konuşmanın akıcılığının normalin dışında yüksek sıklık ve sürede sekteye maruz kalmasıdır. Söz konusu kesintiler, genellikle sesletim, seslerin uzatılması, tek heceli sözcük tekrarı, hece ve ses veya hava akımındaki bloklar halinde görülmektedir. Bu araştırmada, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görevli olan öğretmenlerin, kekeme öğrencilere yönelik tutum ve algılarını incelemek amaç olarak belirlenmiştir. Belirlenen amaç doğrultusunda, konu ile ilgili literatür içerisinde yer alan daha öncesinde gerçekleştirilmiş olan araştırma ve çalışmalara göz atılmıştır. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda konuyla ilgili bilgi ve başlıklara araştırma içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stuttering is the disruption of the fluency of speech at an unusually high frequency and duration. These interruptions are generally seen in the form of pronunciation, prolongation of sounds, repetition of monosyllabic words, blocks in syllables and sounds or air flow. In this study, the aim was to examine the attitudes and perceptions of teachers working in primary and secondary schools towards stuttering students. In line with the determined purpose, previous research and studies in the literature on the subject were reviewed. As a result of the literature review, relevant information and topics were included in the research. This research aims to determine the attitudes and perceptions of teachers working in primary and secondary education institutions towards stuttering students, to contribute by filling the gap in the literature due to the lack of studies that deal with the concepts of teachers and stuttering students' attitudes together in the literature, and to set an example for future research and studies. It is important to do so.