An investigation of the relationships of obesity and depression with wakefulness regulation as measured by electroencephalogram
Elektroensefalogram ile ölçülen uyanıklık düzenlemesi ile obezite ve depresyon arasındaki ilişkilerin araştırılması
- Tez No: 865701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HUBERTUS HIMMERICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Arka Plan ve Amaç: Geçmiş araştırmalar, obezitenin yanı sıra depresyonun uyku-uyanıklık düzeni üzerindeki önemli rolünü vurgulamaktadır. Bununla birlikte, uyanıklık düzenlemesinin obezite ve depresyon ile bağlantısı üzerine objektif ölçümler kullanan çalışmalar seyrektir. Dolayısıyla; bu araştırma, objektif bir araç olarak elektroensefalogram (EEG) uygulayarak bu ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Uyanıklık düzenlemeleri açısından obez ve obez olmayan bireyler (H1) ile depresif ve depresif olmayan bireyler (H2) arasında anlamlı bir fark olacağı varsayılmıştır. Yöntemler: Her hipotez için iki gruba ayrılan 237 katılımcı olmuştur [H1 için obez (n = 145), obez olmayan (n = 92); H2 için depresif (n = 49), depresif olmayan (n = 184). Obezite ve depresyonu ölçmek için sırasıyla vücut kitle indeksi ve Beck Depresyon Envanteri-II kullanılmıştır. Uyanıklık regülasyonu EEG ile değerlendirilmiştir. EEG verileri, uyanıklık değişkenlik puanları oluşturmak ve EEG uyanıklığını belirli önceden tanımlanmış EEG uyanıklığı prototiplerine göre sınıflandırmak için ayrıca işlenmiştir. Bulgular: EEG uyanıklığının prototiplerine dayanarak, obez ve obez olmayan bireyler arasında ve depresif ve depresif olmayan bireyler arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Uyanıklık değişkenlik puanlarına göre obez ve obez olmayan bireyler arasında anlamlı bir fark bulunmazken, depresif ve depresif olmayan bireyler arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç: Bulgular, önceki literatürle çelişkili olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçların olası nedenleri, mevcut araştırmanın sınırlılıkları ve güçlü yönleri vurgulanarak tartışılmıştır. Ayrıca ileride yapılacak araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Background & Objective: Past research highlights the important role of obesity as well as depression on sleep-wake regulation. However, studies on the link of wakefulness regulation with obesity and depression using objective measures are sparse. This research, thus, aimed to examine these relationships applying electroencephalogram (EEG) as an objective tool. It was hypothesised that there would be a significant difference between obese and non-obese individuals (H1) and between depressed and non-depressed individuals (H2) in terms of their wakefulness regulations. Methods: There were 237 participants categorised into two groups for each hypotheses [obese (n = 145), non-obese (n = 92) for H1; depressed (n = 49), non-depressed (n = 184) for H2]. Body mass index and Beck Depression Inventory-II were used to measure obesity and depression, respectively. Wakefulness regulation was assessed by EEG. EEG data were further processed to generate vigilance lability scores and to classify EEG vigilance according to specific predefined prototypes of EEG vigilance. Results: Based on the prototypes of EEG vigilance, there was no significant difference between obese and non-obese individuals and between depressed and non-depressed individuals. Based on the vigilance lability scores, there was no significant difference between obese and non-obese individuals but there was a significant difference between depressed and non-depressed individuals. Conclusion: Findings were evaluated as contradicting with the previous literature. Possible reasons for these outcomes were discussed by emphasising the limitations and strengths of the present research. Additionally, some suggestions were made for future research.