Febril konvülsiyon hastalarında kardiyak etkilenmenin elektrokardiyografik ve ritim holter parametreleri ile değerlendirilmesi
Assessment of cardiac involvement in febrile convulsion patients with electrocardiographic and holter rhythm parameters
  1. Tez No: 865703
  2. Yazar: ABDULLAH ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ŞAYLAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Febril konvülsiyon (FK), intrakraniyal enfeksiyon ya da tanımlanmış nedeni olmayan 6 ay – 5 yaş arasında görülen ateş ile ilişkili durumdur. Geçirilen nöbet sırasında nörohormonal bozukluklar ve sempatik sistem aktivasyonunun miyokardiyal hasara yol açtığı ortaya konmuştur. Biz bu çalışmada FK tanısı aldıktan hemen sonra elektrokardiyografi (EKG) ve ritim holter incelemesiyle konvülsiyon ve mevcut inflamasyon tablosunun da etkisiyle gelişen otonomik ve kardiyak etkilenmenin varsa belirlenmesini ve olası aritmileri taramayı amaçlamaktayız. Materyal ve Metod: Çocuk acil servisimize başvuran ve basit FK olarak değerlendirilen 37 hasta ve sağlıklı 20 kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların konvülsiyon sonrası erken dönemde EKG bulguları kayıt altına alınmıştır. Ayrıca 24 saatlik ritm holter ile de değerlendirilmiş kalp hızı değişkenliği analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Febrile seizures (FS) are a fever-related condition that occurs between the ages of 6 months and 5 years without an intracranial infection or identified cause. It has been revealed that neurohormonal disorders and sympathetic system activation cause myocardial damage. We aim to determine the presence of autonomic and cardiac involvement developing immediately after the diagnosis of FS, and to screen for possible arrhythmias. Material and Method: 37 patients admitted to our pediatric emergency department and evaluated as having simple FS and 20 control groups were included. ECG findings of the patients were recorded in the early period. Additionally, heart rate variability analysis was performed with 24-hour rhythm holter monitoring.