Afet zamanlarında görev yapan sağlık çalışanlarının duygusal zeka ve tükenmişlik ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional intelligence and burnout of healthcare professionals working in times of disaster
- Tez No: 865737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARAYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyayı etkileyen korona virüs salgını, sonrasında deprem afeti zor dönemlere neden olmuştur. Afetlerde kendileri afetzede olmalarına rağmen özveriyle çalışmayı sürdüren mesleklerden biri sağlık çalışanlarıdır. Çalışmamız sağlık çalışanlarında duygusal zekanın tükenmişlikle ilişkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Afet zamanlarında görev yapmak ve/veya afetzede ya da salgın hastalıktan etkilenmiş hastaya hizmet vermek durumunun duygusal zeka ve tükenmişlikle ilişkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma çevrimiçi anket yöntemiyle 413 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleşmiştir. Uygulanan istatistiki analizler sonucunda elde edilen verilere göre sonuçlar ortaya konulmuştur. Araştırmada sağlık çalışanlarında duygusal zekanın duygusal tükenmeyi, düşük kişisel başarı hissini, duyarsızlaşmayı ve genel tükenmişlik düzeyini azalttığı izlenirken, duygusal zekanın, cinsiyete, öğrenim durumuna, meslek gruplarına, coğrafik değişkenlere göre farklılık gösterdiği izlenirken, tükenmişliğin cinsiyete, yaşa, öğrenim durumuna, meslek gruplarına, coğrafik değişkenlere ve çalışma yıllarına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Afet bölgelerinde çalışmanın salgın hastalık ve/veya afetlerden etkilenen hastalara hizmet vermenin her iki değişken açısından da bir etkisinin olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Afet, Duygusal zeka, Sağlık çalışanları, Tükenmişlik
Özet (Çeviri)
The coronavirus epidemic and the earthquake caused difficulties. One of the professions that continue to work devotedly during disasters, even though they are themselves victims, is healthcare professionals(HP). Our study was conducted to investigate the relationship between emotional intelligence(EQ) and burnout in HP. It was aimed to investigate whether working during disasters and/or serving patients affected by disasters or epidemics is related to EQ and burnout. The research was conducted with 413 HP via online survey. Statistical analysis of the data has been made. It was observed that EQ reduces emotional exhaustion, low sense of personal accomplishment, depersonalization and general burnout level in HP, while EQ varies according to gender, educational level, occupational groups, geographical variables, while burnout varies according to gender, age, educational level, occupational groups, geographical variables and study years. It has been concluded that working in disaster areas and serving patients affected by disasters has no effect on either variable. KEYWORDS : Burnout, Disaster, Emotional Intelligence, Healthcare professionals