Kimyon uçucu yağı ilavesinin mahmuz üçgülü silajlarının fermentasyon kalitesi, aerobik stabilite ve ınvıtro sindirilebilirlik üzerine etkisi
Effect of cumin essential oil addition on fermentation quality, aerobic stability and in vitro digestibility of spur clover (Trifolium echinatum L.) silages
- Tez No: 865742
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOYCAN ÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma kimyon uçucu yağının, mahmuz üçgülü silajının fermantasyon kalitesi, aerobik stabilitesi, in vitro metabolik enerji içerikleri ve nispi yem değeri üzerine etkilerini belirlemek amacı ile düzenlenmiştir. Mahmuz üçgülü, haziran ayında çiçeklenme döneminde hasad edilmiş ve yaklaşık 24 saat süreyle soldurulmuştur. Kimyon uçucu yağı silajlara 100 mg/kg, 200 mg/kg ve 300 mg/kg düzeyinde katılmıştır. Yaklaşık 500-700 g örnek, oksijen bariyerli polietilen torbalara konulduktan sonra 0.1 mPa vakum seviyesinde 25 saniye vakum makinası ile vakumlanmıştır. Paketler laboratuvar koşullarında 26±2 °C'de 120 gün depolanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of cumin essential oil on the fermentation quality, aerobic stability, in vitro metabolic energy content and relative feed value of Spur clover (Trifolium echinatum L.) silage. The Spur clover (Trifolium echinatum L.)was harvested in June during flowering and wilted for about 24 hours. Cumin essential oil was added to the silages at 100 mg/kg, 200 mg/kg and 300 mg/kg. Approximately 500-700 g samples were placed in polyethylene bags with an oxygen barrier and vacuumed with a vacuum machine for 25 seconds at 0.1 mPa. The bags were stored under laboratory conditions at 26±2 °C for 120 days.