Kimlik bağlamında Amerikan Yahudiliğinde kutsal toprak anlayışı
The concept of holy land in American Judaism in the context of identity
  1. Tez No: 865741
  2. Yazar: EBRU METLİ
  3. Danışmanlar: PROF. BAKİ ADAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Siyasal Bilimler, Religion, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amerikan Yahudiliğinde Kutsal Toprak Anlayışı başlıklı bu Tezin ana teması“kutsal toprak”olgusudur. Konuyla ilgili ilk okuma ve araştırmaların bizi götürdüğü noktada dini bir fenomen olarak“kutsal toprak”kavramının tarih boyunca Yahudi ulusal kimliğinin en başat unsuru olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle çalışmaya din ve ulusal kimlik perspektifinden bir giriş yapılması tercih edilmiştir. Yahudi ulusal kimliğinin bir unsuru olarak“kutsal toprak”olgusu, din bilimlerinin yanı sıra kollektif kimlik bağlamında siyaset bilimi ve sosyolojinin alanına taşan bir konudur. Amerikan Yahudileri, XVII. yüzyıldan itibaren içinde yaşadığı Amerikan toplumunun bir parçası olarak dini olduğu kadar siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda yaşanan gelişmelerin tümünü bilfiil tecrübe ederek günümüze kadar gelmiştir. Dolayısıyla Yahudi kökler ile Amerikan yaşam tarzının kültürleşmesi neticesinde bir kimlik kategorisi olarak“Amerikan Yahudiliği”olgusu ortaya çıkmıştır. Bir kimlik kategorisi olarak Amerikan Yahudiliği, ana temamız Erets İsrail'i ilgilendiren boyutlarıyla sınırlandırılarak Siyonizm, Holokost ve Medinat İsrail şeklinde üç faktörle etkileşimi üzerinden incelenmektedir. Amerikan Yahudiliğini oluşturan Reform, Muhafazakar, Yeniden Yapılanmacı ve Ortodoks mezheplerinin kutsal toprak anlayışları ayrı ayrı tespit edilmiş, ardından bu tespitlere istinaden bir bütün olarak Amerikan Yahudiliğinde Kutsal Toprak anlayışı ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main theme of this thesis titled The Concept of the Holy Land in American Judaism is the phenomenon of“holy land”. At the point where the first readings and research on the subject take us, it is understood that the concept of“holy land”as a religious phenomenon has been the most dominant element of Jewish national identity throughout history. For this reason, it was preferred to make an introduction to the study from the perspective of religion and national identity. The phenomenon of“holy land”as an element of Jewish national identity is a subject that extends to the field of political science and sociology in the context of collective identity, as well as religious sciences. American Jews, as a part of the American society in which he has lived since the 17th century, he has actually experienced all the developments in the political, economic and cultural fields as well as in religion. Therefore, as a result of the acculturation of Jewish roots and the American lifestyle, the phenomenon of“American Jewry”emerged as an identity category. American Jewry as an identity category is examined through its interaction with three factors: Zionism, the Holocaust, and Medinat Israel, limited to the dimensions that concern our main theme, Erets Israel. The understanding of the Holy Land in the Reform, Conservative, Reconstructionist and Orthodox sects that make up American Judaism was determined separately, and then, based on these determinations, the understanding of the Holy Land in American Judaism as a whole was tried to be expressed.