Yapıda alçı ve alçıdan elemanların kullanımı
The Use of gypsum and gypsum components in the buildings
  1. Tez No: 8657
  2. Yazar: ŞEHVAR ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma kapsamı içinde ele alınan araştırmanın konusu, alçı malzeme ve alçıdan elemanların yapıda kullanımı ile bu elemanların teknik ve ekonomik yönden değerlendirilmesidir. Başlangıçta; alçının tanımı, çeşi t ler i, -f i z iksel ve kimyasal özel 1 ikler i, yurt iç i ve yurtdışı hammadde kaynakları, üret im yöntemleri gibi hususlar an lat ı İmiş, daha sonra alçının malzeme ve eleman olarak yapıda kullanımı incelenmiştir. Son bölümde alçı yapı ürünlerinin özellikleri ve yapıya getireceği yararlılıklar teknik yönden değerlendirilmiş, alçı duvar elemanının diğer duvar elemanları ile maliyet yönünden bir karşılaştırması yapılmıştır. Çalışma sonunda, ülkemizde hammaddesi bol bulunan alçıdan üretilen yapı elemanlarının, geleneksel yapı elemanlarının birçoğuna göre, yapının kullanım amacına bağlı olarak teknik yönden ve maliyet açısından daha kullanılabilir olacağı ve ülkemiz inşaat sektöründe daha -fazla uygulama alanı bulabileceği görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
The scope of this study focuses on the application of gypsum and gypsum components in the buildings and the evaluation of the components from the technical and economical point of view. In the first part of the study, the description, types, physical and chemical properties, domestic and foreign raw material sources and production techniques of the gypsum are stated. Then, the application of gypsum and gypsum components in the buildings are studied. In the last part, the properties of gypsum structures and their advantages are evaluated on technical grounds; the costs of gypsum plasterboards and other types of boards are compared. The main result derived from this study is that, the structure components made of gypsum which has plenty of raw material in Turkey, are more advantageous in terms of cost and technical characteristics depending on the use of the structures and compared to the most of conventional wall components, and could be more widely employed in the field of Turkish construction sector. Ill