Yürünebilirlik ilkelerinin Konya Zafer Yaya Alanı örneğinde değerlendirilmesi
Assessing the walkability princibles in the case of Konya Zafer Pedestrian Area
- Tez No: 865829
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜGÜLSÜM DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentsel mekanlar yaşanabilirliği olduğu sürece canlıdır. Yaşanabilirlik ise insanların o mekanları tercih etmesiyle oluşmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ve ulaşım araçları her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da insanları sosyal çevreden kopuk içe dönük tek düze bir yaşama doğru itmektedir. Artan trafik yoğunluğu, trafikte harcanan zaman kullanıcıların sosyal çevreyle olan bağlarını zayıflatmaktadır. Bu tekdüzelikten ve monotonluktan kurtulmak için her geçen gün yaşayan, insan–insan ilişkisinin rahat kurulabildiği kentsel mekanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kentsel mekanların yaşanabilir ve canlı olması ise kullanıcıların yürüme eylemi ile doğrudan ilişkilidir. Bir mekanın yürünebilir olması insanların günlük ihtiyaçlarını zamandan tasarruf ederek gerçekleştirmelerine ve sosyalleşmelerine olanak tanımaktadır. Bu araştırmada yürünebilirliği etkileyen ilkeler literatür taraması eşliğinde güvenlik, çeşitlilik, erişebilirlik, okunabilirlik ve konfor olarak belirlenmiştir. Belirlenen ilkeler, davranış haritaları ve hazırlanan kontrol listesi ile desteklenerek araştırma alanı olan Zafer Yaya Alanında değerlendirilmiş ve yürünebilirliğin geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban spaces are lively as long as they are livable. Livability is created by people choosing those spaces. Nowadays, advancing technology and transportation, while making our lives easier, are pushing people towards a disconnected, inward, monotonous life. Increasing traffic congestion weakens users' social connections by consuming time in traffic. To break free from this uniformity and monotony, there is a growing need for urban spaces where living is possible and human relationships can be easily established. The liveliness and livability of urban spaces are directly related to the act of walking. A space being walkable allows people to save time on their daily needs and socialize. The walkability of spaces is directly related to criteria such as safety, diversity, accessibility, legibility, and comfort. The established principles, behavior maps, and prepared checklist were evaluated in the research area of Zafer Pedestrian Area and suggestions were developed to improve walkability.