Elit dövüş sporcularının antropometrik ve fiziksel performans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of anthropometric and physical performance characteristics of elite martial athletes
  1. Tez No: 865834
  2. Yazar: GÜLNUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Antropometri; insan vücudunun fiziksel özelliklerinin incelenip ölçümlerinin yapılıp ortaya çıkan verilerin organize edilmesine denir. Antropometride temel olan kişinin; ağırlığı, vücut ölçüleri, kemiği, adale, yağ ölçümleri, güç testleri yapılıp hareket sınırlarının belirlenmesidir. Ölçümlerden elde edilen veriler, insan vücudunun tipini, orantılarını ve bileşiminin sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu ölçümler kişilerin vücudunun ağırlığını, vücut kitle indeksini, boyunun uzunluğunu, , referans dağılım üzerindeki yüzdesini, baş , boyun, omuz, kol biseps çevresini, yağ dokusunu, kas kemik bilgisini, enerji rezerv ve proteinin azalışı, artışı, ön kolun çevresi, göğüsün ölçüsü, bel çevresinin ve karın bölgesinin yağ depolama miktarı, baldır bölgesi ölçümü, derinin kıvrım kalınlığı, kalça ve uyluk çevresi, kemik çıkıntısının kaliper ile ölçüm sonucu, akromion ile orta parmak ucuna arası kolun ölçümü, ön kol ölçümü, patella üst ucundan inguinal ligamente uyluk ölçümünü, radial stiloidden 3. Parmak ucuna el uzunluğu ölçümünü, topuktan en uzun parmağa ayak ölçümünü, tibial platodan tabana bacak ölçümünü, , durarak uzun atlama, 20 metre hız testi, dayanıklılık, obezite, esneklik, sıçrama ve serilik testinin sonuçlarından faydalanılır. Bütün faktörler göz önüne alındığında iyi bir elit dövüş sporcusunun fiziksel ve antropometrik gelişiminin üst seviyelerde olması ve gelişimlerin incelenmesi için bu araştırma çalışması yapılmaktadır. Bu çalışma, çeşitli fizyolojik değişkenler arasındaki karmaşık ilişkiyi ve bunların elit dövüş sporcularının performansı üzerindeki etkisini araştırıyor. Ulusal, Asya veya dünya şampiyonluklarıyla öne çıkan on erkek sporcudan oluşan bir grup, en yüksek oksijen tüketimini kapsayan kapsamlı bir değerlendirmeye katıldı. Maksimum oksijen tüketimi (VO2max), kas kütlesi, laktat eşiği (LT) ve solunum telafi noktası (RCP). Bulgular, kas kütlesi ile VO2max arasındaki zorlayıcı ve pozitif korelasyonu aydınlatarak, dövüş sporu bağlamında aerobik kapasitenin ve genel atletik yeteneğin arttırılmasında kas gelişiminin önemli rolünü aydınlatıyor. Ayrıca, LT ve RCP'nin değerlendirilmesi, egzersiz yoğunluğunu ve performans sınırlamalarını yöneten fizyolojik eşiklere ilişkin değerli bilgiler sağlar. Bu sonuçlar, dövüş sporcularının kendi fizyolojik sınırları dahilinde fiziksel kapasitelerini optimize etmelerine olanak tanıyan, kişiye özel antrenman ve kondisyon rejimlerinin tasarımı için önemli çıkarımlar taşımaktadır. Özetle, bu araştırma, elit dövüş sporcularının performansında kas kütlesinin, aerobik ve anaerobik yeteneklerin ve fizyolojik eşiklerin kritik rolünü vurgulayarak, dövüş sporlarında başarının çok yönlü belirleyicilerine ilişkin anlayışımızı zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Anthropometry: It refers to examining the physical characteristics of the human body, making measurements, and organizing the resulting data. The basics of anthropometry are weight, body measurements, bone, muscle, fat measurements, strength tests are performed, and movement limits are determined the data obtained from the measurements reveal the type, proportions, and composition of the human body. These measurements include people's body weight, body mass index, height, percentage on the reference distribution, head, neck, shoulder, arm biceps circumference, muscle, bone and fat tissue information, protein and energy reserve increase and decrease, forearm circumference, chest, waist circumference and abdominal fat storage rate, calf measurement, skinfold thickness, hip, thigh circumference, bone protrusion measurement obtained using caliper, arm measurement from acromion up to middle finger , forearm measurement from the olecranon to the radial styloid, thigh measurement from the upper end of the patella to the inguinal ligament. measurement, hand length measurement from radial styloid to tip of the third finger, foot measurement from heel to longest finger, leg measurement from tibial plateau to sole, standing long jump, 20-meter speed test, endurance, obesity, flexibility, jumping and quickness test results are used. Considering all the factors, this research study is being carried out to examine the developments physical and anthropometric development of a good elite combat athlete is at the highest levels and to examine the developments. This study investigates the complex relationship between various physiological variables and their impact on the performance of elite combat athletes. A group of ten male athletes with national, Asian or world championship titles participated in a comprehensive assessment covering peak oxygen consumption. Maximum oxygen consumption, muscle mass, lactate threshold and respiratory compensation point. The findings illuminate the compelling and positive correlation between muscle mass and VO2max, illuminating the important role of muscle development in increasing aerobic capacity and overall athletic ability in the context of combat sport. Additionally, assessment of LT and RCP provides valuable information regarding physiological thresholds that govern exercise intensity and performance limitations. These results carry important implications for the design of personalized training and conditioning regimens that allow combat athletes to optimize their physical capacity within their physiological limits. In summary, this research highlights the critical role of muscle mass, aerobic and anaerobic abilities, and physiological thresholds in the performance of elite combat athletes, enriching our understanding of the multifaceted determinants of success in combat sports.