Ağız içi yara iyileşmesi üzerine berberin kullanımının etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of berberine use on oral wound healing
  1. Tez No: 865836
  2. Yazar: ÜMİT SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL EGE, PROF. DR. MAHMUT KOPARAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, berberin kullanımının ratlarda ağız mukozasındaki yara iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmamız 4-6 aylık, ağırlıkları 350-400 gram arasında değişen, 42 adet erkek erişkin Wistar Albino rat üzerinde yürütüldü. Çalışma kapsamındaki ratlar, kontrol ve deney grupları olmak üzere rastgele iki ana gruba ayrıldı. Bu gruplar da kendi içerisinde 3. 7. ve 14. günlerde sakrifiye edilmek üzere 3 alt gruba bölündü. Deney ve kontrol grubundaki ratların üst çene palatinal bölgesinde ruga katlantılarının gerisinde çapı 5 mm olacak şekilde trepan frezle tam kalınlık eksizyonel yara defekti oluşturuldu. Deney grubundaki ratlara oral gavaj yöntemiyle 100 mg /kg/gün oranında berberin uygulandı. Kontrol grubundaki ratlara ise plasebo steril salin solüsyonu uygulandı. İntrakardiyak kanları alınan ratların serum örneklerinde IL-1, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-α ve NF-κB seviyesi ELISA yöntemiyle ölçüldü. Çevre dokulardan diseke edilen yara bölgeleri histopatolojik olarak ülserasyon, polimorfonükleer lökosit, mononükleer hücreler, nekroz, vaskülarizasyon, fibroblast sayısı ve ödem açısından incelendi. Bulgular: Yapılan istatistiksel analiz sonucunda serum IL-1, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-α ve NF-κB seviyelerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Histopatolojik olarak incelenen polimorfonükleer lökosit, nekroz, vaskülarizasyon ve fibroblast seviyelerinde çalışma günlerinin tümünde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Ülserasyon 3. ile 7. günlerde deney grubunda kontrol grubundan anlamlı seviyede düşük bulundu. Mononükleer hücre 3. günde, ödem ise 7. günde deney grubunda kontrol grubundan anlamlı seviyede düşük bulundu. Sonuç: Çalışmamız, berberinin ağız mukozasındaki yara iyileşmesi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Berberinin Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi pratiğinde klinik kullanıma kazandırılması için daha çok deneysel ve klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate the histopathological and biochemical effects of berberine use on wound healing in the oral mucosa in rats. Material and Method: Our study was conducted on 42 male adult Wistar Albino rats aged 4-6 months and weighing between 350-400 grams. The rats within the scope of the study were randomly divided into two main groups: control and experimental groups. These groups were divided into 3 subgroups to be sacrificed on the 3rd, 7th and 14th days. A full-thickness excisional wound defect was created in the palatinal region of the upper jaw of the rats in the experimental and control groups with a trepan drill with a diameter of 5 mm behind the ruga folds. Berberine was administered to the rats in the experimental group at a rate of 100 mg/kg/day by oral gavage method. Rats in the control group were administered a placebo sterile saline solution. IL-1, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-α and NF-κB levels were measured by ELISA method in serum samples of rats whose intracardiac blood was drawn. Wound sites dissected from surrounding tissues were examined histopathologically for ulceration, polymorphonuclear leukocytes, mononuclear cells, necrosis, vascularization, fibroblast count and edema. Result: As a result of the statistical analysis, there was no significant difference between the groups in serum IL-1, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-α and NF-κB levels. There was no statistically significant difference between the groups in polymorphonuclear leukocyte, necrosis, vascularization and fibroblast levels examined histopathologically on all working days. Ulceration was significantly lower in the experimental group than in the control group on days 3 and 7. Mononuclear cell was significantly lower in the experimental group on the 3rd day and edema on the 7th day than in the control group. Conclusion: Our study shows that berberine has positive effects on wound healing on the oral mucosa. More experimental and clinical studies are needed to bring berberine into clinical use in Oral and Maxillofacial Surgery practice.