Ağız içi yara iyileşmesi üzerine 'Nigella sativa ve Vitis vinifera' kullanımının etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Investigation of the effect of Nigella sativa and Vitis vinifera use on intraoral wound healing
  1. Tez No: 984582
  2. Yazar: İSMAİL TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, ratlarda ağız içinde oluşturulan yara bölgesine Nigella sativa ve Vitis vinifera uygulayarak iyileşme üzerine olan etkilerinin biyokimyasal, histopatolojik ve histomorfometrik olarak araştırılmasıdır. Materyal ve metot: Çalışmada 60 adet Wistar albino türü rat kullanıldı. Çalışmamızda ratlar 6 hayvandan oluşan bir adet kontrol grubu ve 18 hayvandan oluşan 3 adet deney grubu olarak 4 ana gruba ayrıldı. Yara modeli oluşturulacak olan 3 grup da kendi içerisinde deneklerin sakrifiye edilecekleri günler olan 7.,14. ve 21. günlere göre üç alt gruba daha ayrıldı. Palatinal bölgelerinde 3,5 mm çapında tam kalınlık sirküler mukozal defekt oluşturuldu. Sakrifkasyon gününe kadar ratlara ilaç uygulaması her gün yapıldı. Sakrifikasyondan önce alınan kanlardan ELISA yöntemiyle biyokimyasal analizler elde edildi. Deneklerin ağız içerisindeki sekonder yara bölgesi ve 1x1 cm'lik sağlam dokuyu da içerecek şekilde tam kat örnekler alındı. Sakrifikasyondan sonra alınan fotoğraflar dijital ortamda yara alanı ölçümleri için kullanıldı. Bulgular: Deney gruplarında kontrol grubuna göre ilk hafta alınan kanlarda sitokin seviyeleri anlamlı olarak değişmişti(p<0,05). Histolojik değerlendirmede intra epitelyal ülser NS ve VV gruplarında anlamlı olarak azalmıştı(p<0,05). Aynı şekilde bu gruplarda re-epitelizasyon artışı görüldü. Fibroblast proliferasyonu, inflamasyon, vaskülarizasyon, fibrozis ve mast hücre yoğunluklarında gruplar arasındaki fark anlamlıydı(p<0,05). Yara alanları Ns ve Vv ile tedavi edilen gruplarda Salin uygulanan gruba göre anlamlı fark vardı(p<0,05). Sonuç: Nigella sativa ve Vitis vinifera, postoperatif dönemde anti-inflamatuar sitokinlerde artışa neden olarak intraoral yara iyileşmesini desteklemektedir. Bu bitkilerin periodontal cerrahide tamamlayıcı tedavi olarak potansiyelini desteklemekte olup, klinik uygulamalar için daha fazla karşılaştırmalı çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the biochemical, histopathological, and histomorphometric effects of applying Nigella sativa and Vitis vinifera to intraoral wounds in rats on healing. Material and method: 60 Wistar albino rats were used in the study. The rats were divided into four main groups: one control group of 6 animals and 3 experimental groups of 18 animals. The three groups in which the wound model was created were further divided into 3 subgroups based on the days of sacrifice, which were days 7, 14, and 21. A 3.5 mm diameter full-thickness circular mucosal defect was created in the palatal region. The rats were treated daily until the day of sacrifice. Biochemical analyses were obtained using ELISA from blood samples taken before sacrifice. Full-thickness samples, including the secondary wound area and 1x1 cm intact tissue, were taken from the subjects' oral cavity. Photographs taken after sacrifice were used for digital wound area measurements. Results: Cytokine levels in blood samples taken during the first week of the experimental group compared to the control group showed a significant change (p<0.05). Histological evaluation revealed a significant decrease in intraepithelial ulcers in the NS and VV groups (p<0.05). Similarly, increased re-epithelialization was observed in these groups. Differences in fibroblast proliferation, inflammation, vascularization, fibrosis, and mast cell density were significant between the groups (p<0.05). Wound areas were significantly different in the NS and VV-treated groups compared to the saline-treated group (p<0.05). Conclusion: Nigella sativa and Vitis vinifera promote intraoral wound healing by increasing anti-inflammatory cytokines in the postoperative period. This supports the potential of these plants as complementary therapies in periodontal surgery, and further comparative studies are needed for clinical applications.