The effect of ınformal economy on environmental degradation
Kayitdişi ekonomi'nin çevresel kirlilik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 865843
  2. Yazar: ABDULLAH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, ekonominin daha az bilinen bir parçası olan Kayıtdışı Ekonomi'yi kapsamlı bir şekilde araştırmayı amaçlamakta ve sonunda Kayıtdışı Ekonomi ve Çevresel Kirliliğe etkisini analiz etmektedir. Kayıtdışı Ekonomi; tarihçesi, kapsamı, ölçüm yöntemleri, sebepleri ve etkileri ile birlikte açıklanmıştır. Ayrıca çevresel kirlilik kavramı; tarihçesi, ölçüm yöntemleri, ekonomik etkisi ve dışsallık etkileri gibi farklı perspektiflerden incelenmiştir. Bu gerekli kavramları açıkladıktan sonra, bir literatür incelemesi ve deneysel analiz, Kayıtdışı Ekonomi'nin çevresel kirlilik düzeyi üzerindeki etkisini anlamak için yapılmıştır. Sonuçlara göre, Kayıtdışı Ekonomi; özellikle gelişmemiş ülkeler için ekonominin önemli bir bölümünü oluşturur. Analize göre, çevresel kirlilik ve Kayıtdışı Ekonomi arasında negatif bir ilişki mevcuttur, yani daha yüksek bir Kayıtdışı Ekonomi, daha düşük çevresel kirlilik ile ilişkilendirilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide comprehensive research on the lesser-known part of the economy, which is Informal Economy and, in the end, analyze the relationship between informal economy and environmental degradation. Informal Economy has been explained with its history, scope, measurement methods, causes and effects. In addition, the term environmental degradation has been analyzed from different perspectives such as its historical background, measurement methods, economic impact, and market failures. After explaining these necessary concepts, a literature review and empirical analysis has been conducted to understand the effect of informal economy on the level of environmental degradation. According to the results, informal economy constitutes a sizable portion of the economy especially for non-developed countries. The analysis represents a negative relationship between environmental degradation and informal economy, meaning higher informal economy is associated with lower environmental degradation.