Essays on circular economy, shadow economy, political stability
Döngüsel ekonomi, gölge ekonomi, dış borç üzerine makaleler
- Tez No: 978947
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Doğal kaynak rantlarının (NRR) yönetimi, bir ülkenin ekonomik kalkınması açısından önemli zorluklar teşkil etmektedir. Bu, özellikle ekonomik faaliyetlerin kötü düzenlendiği ve/veya hükümet tarafından kaydedilmediği bir gölge ekonomi (SE) varlığında, 'kaynak nimetleri' ya da tersine 'kaynak laneti'ne yol açabilir. Sonuç olarak, kurumsal kalite (IQ), NRR'nin kalkınma süreçleri üzerindeki etkili yönetiminin sonuçlarını kritik bir şekilde etkiler. İlk makalenin katma değeri, NRR ve IQ'nun dünya çapında ülke gruplarındaki SE üzerindeki birleşik etkilerini araştırmaktır. Temel bulgular, NRR'nin yüksek gelirli ülkelerde (HICs), üst-orta gelirli ülkelerde (UMICs) ve alt-orta gelirli ülkelerde (LMICs) SE'yi nasıl azalttığını göstermektedir. Ancak, düşük gelirli ülkelerde (LICs) NRR'deki artışlar, IQ'nun moderasyonu ile ya da olmadan, SE'nin artmasına yol açmakta ve bu da 'kaynak laneti' hipotezini doğrulamaktadır. Ayrıca, IQ'nun moderasyonu ile, NRR tüm ülkelerde, LMIC'ler ve LIC'ler hariç, SE'yi önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca, Doğal Sermaye Stoku (NRR), yaşamımızın ve ekonomik kalkınmamızın merkezinde yer alırken, aynı zamanda önemli çevresel tehditler oluşturmaktadır. Çevresel bozulmayı önlemek, sürdürülebilir kalkınma için kuşkusuz hayati öneme sahiptir. Döngüsel ekonomi (CE), bu kritik dönemdeki ikilemi çözebilir. Bu nedenle, ikinci makale, doğal sermaye stoku (NRR), CE ve çevresel sürdürülebilirlik (ENS) arasındaki dinamikleri incelemeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için etkili yolları belirlemeyi amaçlamaktadır. Üç temel sütun oluşturur: (1) NRR'nin verimli kullanımı, (2) CE aracılığıyla sürdürülebilir üretim ve tüketim, ve (3) ENS'yi güvence altına alarak BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri - 8, 12 ve 13 (SDG'ler 8, 12 & 13) doğrultusunda sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak. Araştırma, sürdürülebilir kalkınma için NRR, CE ve ENS arasındaki etkileşimi vurgulayan bir üçlü çözümü önermektedir. Bulgular, doğrudan NRR'nin çıkarılmasının ENS'yi olumsuz etkileyebileceğini, ancak NRR'nin CE uygulamaları ile entegrasyonunun bu olumsuz etkileri önemli ölçüde azalttığını ve ENS'yi desteklediğini göstermektedir. Araştırmamız, politika yapıcılar için değerli içgörüler sunmakta ve ENS'nin artırılması yoluyla sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için 'aktif' ekonomik politika önerilerinde bulunmaktadır. Ayrıca, Siyasi istikrar (PS), ekonomik kalkınmanın temel taşlarından biridir, ancak gölge ekonominin (SE) PS'yi belirlemedeki rolü literatürde keşfedilmemiştir. Üçüncü makale, bu önemli boşluğu, 1996-2018 yılları arasında 124 ülke üzerinden, informal ve formal ekonomilerin (FE) PS üzerindeki etkilerini inceleyerek doldurmaktadır. Bulgular, SE'nin PS'yi önemli ölçüde zayıflattığını, ancak FE'nin PS'yi artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, politika yapıcılar için değerli içgörüler sunarak, PS'yi sağlamak ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla SE faaliyetlerinin en aza indirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The management of natural resource rents (NRRs) poses significant challenges to the economic development of a country. It can lead to a 'resource blessing' or, conversely, a 'resource curse' particularly in the presence of a shadow economy (SE), where economic activities are poorly regulated and/or unrecorded by the government. Consequently, institutional quality (IQ) critically influences the outcomes of an effective management of NRR on development trajectories. The value added of the first article is the investigation of the combined effects of NRR and IQ on SE across country groups globally. Main findings reveal how NRR contributes to lowering SE in high-income countries (HICs), upper-middle-income countries (UMICs), and lower-middle-income countries (LMICs). However, increases in NRR in low-income countries (LICs) lead to increases in SE, with and without the moderation of IQ, thus validating the 'resource curse' hypothesis. Additionally, with the moderation of IQ, NRR significantly reduces SE across countries, except for LMICs and LICs. In addition, Natural resource rent (NRR) is the center of our living and economic development, yet it poses significant environmental threats. Preventing environmental degradation is undoubtedly vital for sustainable development. The circular economy (CE) can resolve the dilemma at this critical juncture. Therefore, the second article aims to investigate the dynamics between natural resource rent (NRR), CE, and environmental sustainability (ENS) to identify effective pathways for achieving sustainable development. It establishes three fundamental pillars: (1) efficient use of NRR, (2) sustainable production and consumption through CE, and (3) securing ENS to achieve UN's Sustainable Development Goals -8, 12 & 13 (SDGs 8, 12 & 13). The research underscores a trinity solution, emphasizing the interplay between NRR, CE, and ENS for sustainable development. The findings demonstrate that while direct extraction of NRR harms ENS, integrating NRR into CE practices significantly mitigates these adverse effects and promotes ENS. Our research provides valuable insights for policymakers and recommends the 'active' economic policy to achieve sustainable development through enhancing ENS. Furthermore, Political stability (PS) is a cornerstone of economic development, yet the role of the shadow economy (SE) in determining PS remains unexplored in literature. The third article addresses this significant gap by examining how shadow and formal economies (FE) influence PS across 124 countries from 1996 to 2018. The findings reveal that while the SE significantly undermines PS, the FE plays a vital role in enhancing PS. These results offer valuable insights for policymakers, emphasizing the importance of minimizing SE activities as a means to ensure PS and promote sustainable economic development.