Modeling coastal shoreline change through satellite imagery: A case study Dim River mouth, Alanya coastline
Uydu görüntüleriyle kıyı şeridindeki değişimin modellenmesi: Dim Çayı ağzı, Alanya kıyı şeridi örneği
- Tez No: 865878
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Deniz Bilimleri, Civil Engineering, Geodesy and Photogrammetry, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Kıyı şeritlerinin sınırlarının sürekli olarak insan etkisi ya da doğal etkilerle değişimi kıyı şeritlerinin izlenmesinin gerekliliğini doğurmuştur. Sediment birikimi; derelerin ya da nehirlerin denizle buluştuğu noktalardaki sığ su seviyelerinde oluşur. Süregelen aşınma ve sediment akümülasyonu toprak kaybına veya yıkıcı etkili sediment birikimine sebep olabilecek kıyı şeridi değişikliklerine neden olur. Bu yıkıcı doğa olayı; sahil, zirai alanlar, yerleşim yerleri ve oteller gibi ekonomik değeri olan kıyısal yapılara zarar verebilir. Geleneksel kıyı şeridi izlenmesi fiziksel olarak belirli bir zaman diliminde istenen lokasyonda veri toplanmasıyla yapılır. Geleneksel metodoloji iş gücü, fonlama ve en önemlisi uzun bir süre gerektirir. Bu tez Alanya'daki kıyı şeridi değişminin Dijital Kıyı Şeridi Analiz Sistemi (DSAS) kullanılarak coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama ile incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma alanı adım adım küçültülmüştür ve her bir çalışma alanı için ayrı modeller oluşturularak bu modellerin sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. En mikrobölge, doğal olarak dinamik olması ve kıyı şeritlerinde yapay değişikliklere neden olabilecek insan faaliyetinin daha az olması nedeniyle Türkiye'nin Alanya ilçesindeki Dim Çayı ağzı olarak seçilmiştir. Araştırma, Landsat ve Planet olmak üzere iki farklı uydudan alınan uydu görüntülerinin ve buna karşılık gelen kıyı şeridinin yeniden analiz verilerinin analizinden oluşmaktadır. Analiz sonuçlarına göre çalışma alanında hem mevsimsel hem de periyodik değişim trendleri gözlenmiştir. Çalışma alanı küçüldükçe gözlemlenen kıyı şeridi değişim değerleri de değiştirmiştir. Çalışma alanı boyunca çoğunlukla kıyı erozyonu gözlemlenmiştir. Dim Çayı ağzı bölgesindeki mevsimsel değişim Landsat-8 görüntülerinden kabaca -25 ile +25 m arasında saptanmıştır. Bununla birlikte bu değişim Planet görüntülerinde -8 ile +4 m arasında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous change of shoreline boundaries due to natural or human causes has created the necessity for shoreline monitoring. Sedimentation occurs in shallow water level areas where a river or creek discharges into the sea or ocean. Continuous erosion and sediment accumulation cause shoreline changes, which may result in losing land soil or destructive accumulation of sediments. This catastrophic natural event may harm coastal lands with economic value, such as beaches, agricultural areas, residential buildings, and hotels. Traditional shoreline monitoring is done by physically collecting data over a period of time in the desired location. Standard methodology requires many things, such as workforce, funding, and, more importantly, a long duration. This study examines monitoring shoreline change in Alanya, Türkiye, with Digital Shoreline Analysis System (DSAS) by using geographical information systems and remote sensing analysis. The study area is narrowed step by step by constructing different models to compare the results. The smallest microzone is selected as Dim River mouth in Alanya, Türkiye, for being naturally dynamic and having less human activity, which may cause artificial changes in shorelines. The research consists of analyzing the satellite images from two different satellites, Landsat and Planet, and corresponding reanalysis data of the coastline. Based on the results, seasonal and cyclical behavior is obtained in the area. As the study area decreases, the changes in shoreline changes. Throughout the study area, mostly erosion is observed. In Dim River Mouth, the seasonal change in shorelines is obtained roughly between -25 and +25 meters for Landsat-8 imagery and -8 and +4 meters for Planet imagery.