Tümel manifoldu yerel konformal Kaehler manifold olan yarı-eğik altdaldırmalar
Semi-slant submersions whose total manifolds are locally conformal Kaehler manifolds
- Tez No: 865879
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN METE TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diferansiyel geometride üzerinde çalışılan en aktif çalışma alanlarından birisi altmanifoldlar teorisidir. Altmanifold kavramı manifoldlar arası dönüşümler aracılığı ile karşımıza iki türlü çıkar. Bunlardan bir tanesi daldırılmış altmanifold diğeri de bir altdaldırmanın lifleridir. Riemanniyen altdaldırma kavramı ise altdaldırılmış manifoldun bir Riemanniyen manifold yapısına sahip olması için altdaldırma kavramının genişletilmesiyle ortaya çıkmıştır. Daha sonra hemen hemen Hermitiyen altdaldırma , ters-değişmez Riemanniyen altdaldırma, eğik altdaldırma, yarı-eğik altdaldırma, yarı-değişmez altdaldırma ve kısmi-eğik altdaldırma gibi yeni altdaldırma tipleri ortaya çıkmıştır. Bir altdaldırmanın tanım kümesine tümel manifold, görüntü kümesine ise baz manifold adı verilir. Bu tezde, tümel manifoldu yerel konformal Kaehler manifold olan yarı-eğik altdaldırmalar çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most active areas of study in differential geometry is the theory of submanifolds. The concept of submanifold appears in two ways through transformations between manifolds. One of them is the immersed submanifold and the other is the fibers of a submersion. The concept of Riemannian submersion arose by extending the concept of submerged so that a submerged manifold has a Riemann manifold structure. Later, new types of submersions appeared, such as almost Hermitian submersion, anti-invariant Riemannian submersion and hemi-slant submersion. The domain of a submersion called total manifold, the range set is called base manifold. In this thesis, we will study semi-slant submersions whose total manifolds are locally conformal Kaehler manifolds.