Diklofenak sodyum, prednizolon, eritromisin ve vitamin E'nin tavşan burun epitelinde endotoksine bağlı intraepitelyal mukus salgılanımı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 86588
  2. Yazar: HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
53 ÖZET Üst solunum yolu inflamasyonlannda en önemli histopatoljik bulgu, solunum mukozasındaki sekretuar hücrelerde hipertrofik ve hiperplazik değişikliklerdir. Bu değişikliklerin antiinflamatuar ilaçlar ile baskılanması hastalığm semptomlarını hafifletir, komplikasyon gelişimini azaltır ve hastayı rahatlatır. Sağlıklı 42 tavşan üzerinde yaptığımız çalışmada, tavşan burun epiteline endotoksin damlatılarak goblet hücrelerinde hipertrofik ve hiperplazik değişiklikler oluşturuldu. Prednizolon, diklofenak sodyum, eritromisin, ampisilin ve vitamin E'nin oluşan değişiklikler üzerindeki in vivo etkileri incelendi. Ayrıca eritromisin ile ampisilinin etkileri karşılaştırıldı. Endotoksin uygulanımı ile beraber intramusküler prednizolon ve diklofenak sodyum tedavisinin mukozadaki değişiklikleri başarılı bir şekilde inhibe ettiği görüldü. Endotoksin uygulanımı ile beraber intramusküler eritromisin ve ampisilin tedavisinin de burun epitelindeki değişiklikleri inhibe ettiği, ancak eritromisin ile ampisilin tedavisi karşılaştırıldığında eritromisindeki inhibitor etkinin daha fazla olduğu görüldü. Özellikle uzun süreli eritromisin tedavisinin bu değişiklikler üzerinde oldukça etkili olduğu görüldü. Tek basma vitamin E tedavisinin hipertrofik goblet hücre sayısı üzerindeki olumlu sonuçlan istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca, submukozal infiamatuar hücre infiltrasyonu ile submukozal ödem ve konjesyonu azalttığı gözlendi. Bu konuda yapılacak yeni çalışmalarla birlikte, inflamasyonla seyreden üst solunum yolu enfeksiyonların proflaksi ve tedavisinde vitamin E'nin olumlu katkıda bulunabileceği, eritromisinin bu hastalıkların tedavisinde daha yaygın kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Hypertophic and hyperplastic changes of secretory cells of respiratory mucosa are the most important histopathologic findings of upper airway inflammations. Treatment of this condition with anti-inflammatory drugs causes palliation of complaints and decreases of complication rate, and consequently patient feels more comfortable. In this study, hypertrophic and hyperplastic changes of goblet cells in 42 rabbit nasal epithelium was produced by inducing intranasal instillation of endotoxin. İn vivo effects of prednisolone, diclofenac sodium, erythromycin, ampicillin and vitamin E on these changes were examined. Also, effect of erythromycin were compared with those of ampicillin. It was observed that, intramuscular injection of prednisolone and diclofenac sodium significantly inhibited endotoxin induced hypertrophy and hyperplasia of goblet cells. In addition, intramuscular injection of erythromycin and ampicillin also inhibited these changes. Inhibitory effect on these changes erythromycin when compared those of ampicillin was greater. It was observed that especially long-term erythromycin treatment was quite effective on these changes. Positive results of the single vitamin E treatment on hypertrophic goblet cell number was found to be significant, statistically. It was also observed that, submucosal infiltration of inflammatory cell and submucosal edema and congestion decreased. It was concludet that, together with the new studies which will be done vitamin E has positive effect on the prophlaxis and treatment of infections, and erythromycin can be used more commonly in the treatment of these diseases.