Gömük mandibular 3. molar diş operasyonlarında nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAİ) ve kortikosteroid kombinasyonunun postoperatif ağrı, trismus ve ödem üzerine olan etkilerinin klinik olarak incelenmesi
Clinical investigation of the effect of monsteroidal antiinflamatuar drug and corticosteroid combination on pain, trismus and swelling after removal of third mandibular molars
  1. Tez No: 157665
  2. Yazar: MUSTAFA CEMİL BÜYÜKKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Gömük mandibular 3. molar diş operasyonlarında nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAİ) ve kortikosteroid kombinasyonunun postoperatif ağrı, trismus ve ödem üzerine olan etkilerinin klinik olarak incelenmesi. Gömülü üçüncü molar dişlerin çekimi önemli ölçüde ödem, trismus ve ağrıya neden olmaktadır. Bu çalışmada, bir kortikosteroid olan prednizolon, bir NSAİ (nonsteroidal antiinflamatuar ilaç) olan diklofenak ve her ikisinin kombinasyonunun gömülü alt üçüncü molar dişlerin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra oluşan ağrı, ödem ve trismus üzerindeki etkileri incelenmiştir. Gömülü alt üçüncü molar dişlerine çekim endikasyonu konulan 60 hasta, rasgele seçimle 4 gruba ayrıldı. 1. grupta, hastalara operasyondan hemen sonra intramusküler prednizolon uygulandı ve operasyon sonrası analjezik olarak asetaminofen tablet verildi. 2. grupta, hastalara operasyondan hemen sonra intramusküler diklofenak sodyum uygulandı ve operasyon sonrası analjezik olarak diklofenak potasyum tablet verildi. 3. grupta, hastalara operasyondan hemen sonra intramusküler prednizolon uygulandı ve operasyon sonrası analjezik olarak diklofenak potasyum tablet verildi. 4. grupta, hastalara operasyondan hemen sonra intramusküler steril serum solüsyonu plasebo olarak uygulandı ve operasyon sonrası analjezik olarak asetaminofen tablet verildi. Ağrı, visual analog skalası (VAS) ile operasyon sonrası 7 saat boyunca; ödem, dikiş ipliği ile yüzdeki belirli anatomik noktalar arası mesafeler ölçülerek; trismus ise alt ve üst sağ kesiciler arası mesafe, operasyon sonrası 2. ve 7. günlerde kumpas ile ölçülerek kaydedildi ve veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda; NSAİ'larm etkili bir analjezik olduğu, NSAİ ve kortikosteroidlerin kombinasyonunun oral cerrahi işlemler sonrası ortaya çıkan ağrı, trismus ve ödemin önlenmesinde etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Clinical investigation of the effect of nonsteroidal antiinflamatuar drug and corticosteroid combination on pain, trismus and swelling after removal of third mandibular molars. Surgical removal of impacted third molars result in considerable pain, trismus and facial edema. In this study, the effects of a steroidal drug (prednisolone), a NSAI (nonsteroidal antiinflamatuvar drug) (diclofenac) and a combination of diclofenac and prednisolone on pain, trismus and facial edema after surgical removal of the impacted mandibular third molars were investigated. Sixty healthy patients whose third molars needed to be removed were randomly placed into four groups. In the first group, an intramuscular prednisolone was administered immediately after oral surgery and acetaminofen tablet was used as the postoperative analgesic. In-group two, an intramuscular diclofenac was administered immediately after oral surgery and diclofenac tablet was used as the postoperative analgesic. In-group three, an intramuscular prednisolone was administered immediately after oral surgery and diclofenac tablet was used as the postoperative analgesic. In- group four, an intramuscular sterile saline solution as a placebo was administered immediately after oral surgery and acetaminofen tablet was used as the postoperative analgesic. The pain was evaluated postoperatively by means of a visual analogue scale hourly for the first 7 hour; edema was measured with silk suture and trismus was measured with caliper postoperatively 2. and 7. days and the results were analyzed by statistically. Result of this study is; NSAI agents appear to be effective analgesics and the combination of NSAI and steroid appears to be effective method of reducing postoperative complications of edema, trismus and pain after oral surgical process.