Determination of some biochemical parameters and elements in sumac (Rhus coriaria L.) plant seeds
Sumak (Rhus coriaria L.) bitkisi tohumlarında bazı biyokimyasal parametrelerin ve elementlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 865881
  2. Yazar: HAVAL MUHAMMED ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve Irak'ın farklı yerlerinden toplanan Rhus coriaria L. (Sumak) örnekleri birinci grup taze öğütülmüş, ikinci grup öğütülerek (90:10) oranında ayçiçek yağı ile yağlanmış ve üçüncü grup ise öğütülmüştür, ikinci ile üçüncü grup örnekleri altı ay boyunca 3-5 santigrat derecede buzdolabında bekletildikten sonra analizlendi. Sumak örneklerindeki elementler ICP-OES ile, vitaminler, β-karoten, likopen, 4-HNE, glutatyon, MDA ve amino asitler HPLC ile, toplam fenolik ve flavonoidler, ABTS, DPPH radikal temizleme aktivitesi de UV-Gör spektrofotometresi kullanılarak belirlendi. Taze öğütülmüş örneklerdeki maksimum Na, K, Mg ve P miktarları sırasıyla Kadana, Şelladize, Maraş ve Derişke bölgeleridir. Zn, Cu, Fe, Se, Mn, Cr, Mo, Ni ve B gibi eser elementler bakımından en zengin bölgelerin ise sırasıyla Charput, Derishke, Ranya, Charput, Ranya, Derishke, Elazığ, Derishke ve Kadana olduğu belirlendi. Sumak örneklerinde en yüksek As, Cd, Pb ve Hg miktarları sırasıyla Kadana, Kadana, Trawanish ve Charput bölgelerinde, en düşük miktarlar ise sırasıyla Kadana, Kadana, Trawanish ve Charput bölgelerinde belirlendi. Taze öğütülmüş örneklerdeki askorbik asit, tiamin, riboflavin, nikotin amid, nikotinik asit, pantotenik asit, piridoksin, folik asit ve siyanokobalamin miktarları sırasıyla 78.90–36.57, 173.57–61.11, 518.4–182.3, 314.0–105.6, 1292.1–788.7, 779.2–301.7, 385.8–133.4, 826.2–473.1, 192.6–73.9 μg/g dw, olarak belirlenmiştir. Bütün bölgelerdeki taze, yağlanmış ve yağlanmamış sumak örneklerindeki vitamin miktarları arasındaki farkın istatiksel olarak anlamlı (p0.05). Örneklerdeki GSH, GSSG, MDA ve 4-HNE miktarları sırasıyla 1004.12-2550.42, 422.54-1375.38, 13.95-31.30, 7.12-15.40 μg/g dw arasında değiştiği görülmüştür. Bekletilen sumak örneklerindeki GSH ve GSH/GSSG miktarı azalırken, MDA, GSSG ve 4-HNE miktarlarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Rhus coriaria L. (Sumac) samples collected from different parts of Turkey and Iraq, the first group was freshly ground, the second group was ground and lubricated with sunflower oil in the ratio (90:10), and the third sumac group was only ground. The second and third group samples were analyzed after being stored in the refrigerator at 3-5 degrees Celsius for six months. Elements in sumac samples were determined by ICP-OES, vitamins, β-carotene, lycopene, 4-HNE, glutathione, MDA and amino acids were determined by HPLC, and total phenolics and flavonoids, ABTS, DPPH radical scavenging activity were determined using UV-Vis spectrophotometry. The maximum amounts of Na, K, Mg and P in freshly ground samples are Kadana, Shelladize, Maraş and Derishke regions, respectively. It was determined that the richest regions in terms of trace elements such as Zn, Cu, Fe, Se, Mn, Cr, Mo, Ni and B were Charput, Derishke, Ranya, Charput, Ranya, Derishke, Elazığ, Derishke and Kadana, respectively. The highest amounts of As, Cd, Pb and Hg in sumac samples were determined in the Kadana, Kadana, Trawanish and Charput regions, respectively, and the lowest amounts were determined in the Kadana, Kadana, Trawanish and Charput regions, respectively. The amounts of ascorbic acid, thiamine, riboflavin, nicotine amide, nicotinic acid, pantothenic acid, pyridoxine, folic acid and cyanocobalamin in freshly ground samples were 78.90–36.57, 173.57–61.11, 518.4–182.3, 314.0–105.6, 1292.1–788.7, 779.2–301.7, 385.8–133.4, 826.2–473.1, 192.6–73.9 μg/g dw respectively. The difference between the vitamin amounts in fresh, oiled and unoiled sumac samples from all regions was found to be statistically significant (p0.05). It was observed that the amounts of GSH, GSSG, MDA and 4-HNE in the samples varied between 1004.12-2550.42, 422.54-1375.38, 13.95-31.30, 7.12-15.40 μg/g dw, respectively. It was determined that while the amounts of GSH and GSH/GSSG in the stored sumac samples decreased, the amounts of MDA, GSSG and 4-HNE increased.