Understanding the character and assessing the significance of a modern town as a basis for its conservation: Atça, Aydın
Modern bı̇r kentin korunmasına yönelik karakterı̇nı̇n anlaşılması ve önemı̇nı̇n tespit edilmesi: Atça, Aydın
- Tez No: 865893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tezin amacı, Erken Cumhuriyet döneminin başlarında 'modernleşme' fikriyle oluşturulmuş Aydın iline bağlı modern bir kent olan Atça'nın karakterini anlamak ve kültürel önemini tespit etmektir. Atça, sadece modern şehir planlamasıyla değil, bu planın uygulanma zamanıyla da benzersizdir. Atça kasabası planı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923'te kurulmasının ardından sadece birkaç yıl sonra, 1924'te geliştirilmiş ve 1926'da hayata geçirilmiştir. Şehir planının yanı sıra, Atça, Türk devriminin fikirlerini bünyesinde barındırır ve Türk toplumunu modern bir şekilde yeniden yapılandırmayı hedefler; bunu da planı, binaları ve mekanlarıyla yansıtır. Atça, Türkiye Cumhuriyeti'nin kolektif belleğinin önemli bir parçası olduğu için Cumhuriyet Vizyonu'nu anlamada önemli bir rol oynar. Günümüze kadar plan kurgusu ve yapıları büyük ölçüde korunan Atça'nın incelenmesi, 20. yüzyılın başından, Cumhuriyet'in Erken ve Geç Dönemlerine kadar olan farklı mimarlık akimlarini ve ideolojisini anlamamızı ve analiz etmemizi kolaylaştıracaktır. Bu amaçla, arşiv ve literatür araştırması, saha araştırması, Atça'nın fiziksel yapısı ve bileşenlerinin belgelenmesi ve tarihi gelişmenin analizi yapılmış ve kentsel yerleşim yeri, inşa edildikleri dönemleri temsil eden seçili binalarla birlikte analiz edilmiştir. Bu analizin ardından Atça ve kentin karakterini oluşturan bileşenlerinin fiziksel ve sosyo-kültürel değerleri tespit edilerek, yerleşimin kültürel önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to understand the character and assess the cultural significance of Atça in Aydın, which is a town created during the early Republican period of the Turkish Republic with the idea of 'modernization'. Atça is unique not only due to its modern urban planning but also because of when this plan was implemented. The Atça town plan was developed in 1924 and executed in 1926, just a couple of years after the establishment of the Turkish Republic in 1923. Alongside its urban plan, Atça embodies the ideas of the Turkish revolution and aims to reconstruct a modern Turkish society, as reflected in its buildings and places. Atça can serve as an important tool for understanding the Republican vision due to its significance as part of the collective memory of the Turkish Republic. Atça's plan and structure have remained largely intact to date. As such, studying it will help understand and analyze the various styles, ideologies, and the spirit of republican architecture from the early 20th century to the Early and Late Republican periods in Turkiye. To achieve this goal, archival and literature searches, field surveys, documentation of physical entities, and analysis of historical development are conducted. The urban planning of the town, along with selected buildings representing the time periods in which they were built, are analyzed. The cultural significance of Atça and its components, which define the character of this modern town, are determined in terms of their physical and socio-cultural values.