Tek ve çift sıra ekim yöntemlerinin bazı pamuk çeşitlerinde verim ve lif kalitesine etkileri
Influence of single and twin-row plantings on yield and lint quality of cotton vari̇eti̇es
  1. Tez No: 865909
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, değişik pamuk çeşitlerinde tek ve çift sıra ekim yönteminin pamuğun verim, verim bileşenleri ve lif kalitesine etkisini araştırmak amacıyla, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Doğankent işletmesi arazisinde 2022 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüş; deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı kurulmuş, ekim yöntemleri (tek sıra ve çift sıra) ana parsel, çeşitler (ADN-123, Lima ve May 455) alt parsel olarak yerleştirilmiştir. Tek sıra ve çift sıra olarak gerçekleştirilen ekimler yalnızca 100 tohum ağırlığı, koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı ve lif uzunluk uyumu indeksi özelliklerinde önemli düzeyde farklılıklar oluşturmuştur. Önemli sonuçlar ekim yöntemleri arasında değil çeşitler arasında ortaya çıkmış, tek sıralı ekilen pamuklar ve çift sıralı ekilen pamukların birbirine benzer verimler vermiştir. Lif kalite özellikleri yönünden ise lif uzunluk uyumu indeksi dışında incelenen tüm özelliklerde geleneksel sıralı ya da çift sıralı ekimlerde herhangi bir farklılık oluşmamıştır. Çalışmada alternatif ekim olarak seçilen çift sıralı ekim özellikle önemli kalite kriterleri olan uzunluk, incelik, kopma dayanıklılığı özelliklerinde olumsuzluk yaratmamıştır. Çalışmada bölge üretim koşullarında çift sıralı ekimlere yönelik kesin önerilerin ve geleneksel ekim sisteminden çift sıra pamuk sistemine geçişin yapılabilmesi için ileriki çalışmaların sürdürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the influence of single and twin row planting patterns on yield, yield components and lint quality of cotton cultivars and the experiment was planted at Doğu Akdeniz Agricultural Research Institute in 2022. The experimental design was a split-plot of a randomized complete block replicated four times. Whole plots were either a single-row or twin-row planting configuration. Sub-plots were cotton cultivars. Row configuration had significant impact on seed index, number of boll per plant, seedcotton weight per boll anf fiber uniformity. Significant results were obtained among cotton cultivars not between row congigurations. Single and twin row configurations produced equal yields. No differences in lint qualty except fiber uniformity were observed between single-row and twin-row plantings. Twin row planting as an alternative planting configuration did not produce negative effects on lint quality, especially important ones i.e. length, fineness and strength. Further studies would be needed to make definite recommendations for twin row planting under region production conditions and to make possible the transition to twin-row cotton production