Kişisel değerler ile öz liderlik ilişkisinde kuşak farklılıklarının düzenleyici etkisi
Impact of generations as moderator on the personal values and self-leadership relationship
  1. Tez No: 865915
  2. Yazar: DENİZ KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışmanın başlıca amacı, kişisel değerlerin öz liderlik üzerindeki etkisini ve farklı kuşakların bu etkileşimdeki rolünü incelemektedir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öz liderlik, kişisel değerler ve kuşak kavramlarına ilişkin teorik çerçeve; ikinci bölümde ise araştırma yöntemi anlatılmıştır. Araştırma, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde görev yapan subay ve astsubaylardan oluşan 376 kişiden anket yöntemiyle elde edilen verilerle, SPSS 26 ve Smart PLS 4 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yapısal eşitlik modeli ve düzenleyici etki analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular kişisel değerlerin öz liderliğe etkisi ile Y kuşağının kişisel değerler ile öz liderlik ilişkisindeki düzenleyici etkisini desteklemiş, X kuşağının düzenleyici etkisini desteklememiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the impact of personal values on self-leadership and the role of different generations in this interaction. The study consists of two parts. In the first part, the theoretical framework regarding the concepts of self-leadership, personal values and generation; In the second section, the research method is explained. The research was carried out using SPSS 26 and Smart PLS 4 programs, with data obtained by survey method from 376 officers and petty officers serving at the Gendarmerie and Coast Guard Academy. Structural equation modeling and regulatory effect analyzes were conducted in the research. The findings supported the effect of personal values on self-leadership and the moderating effect of Generation Y on the relationship between personal values and self-leadership, but did not support the moderating effect of Generation X.