Enkapsüle kekik, karanfil ve adaçayı uçucu yağların fonksiyonel sakız üretiminde kullanımı
Using encapsulated thyme, clove and sage essential oils for production of functional chewing gum
- Tez No: 865914
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖRNÜK, DOÇ. DR. ÖMER SAİD TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sakız, suda çözünür ve çözünmez iki Fonksiyonel gıda, ise kaynağı Japonya olan bir kavram olup özellikle Dünya genelinde yaşanan pandemi süreci ile birlikte popüleritesi artan bir üründür.fazdan meydana gelen ve tarihi çok eski dönemlere uzanan bir üründür. Bir gıdanın fonksiyonel olarak nitelendirilebilmesi için o gıdanın insan bedeninin ihtiyaç duyduğu besin bileşenlerini ihtiva etmesinin yanı sıra insan fizyolojisi veya metabolizmaya katkıda bulunarak sağlık açısından fayda sağlaması gerekmektedir. Sakız, ağızda kalma süresi, tüketiminin zaman ve mekân bakımından kolaylığı açısından değerlendirildiğinde fonksiyonel özellikler kazandırıldığında insan sağlığına önemli katkıları olması mümkündür. Diğer yandan bitkilerin farklı kısımlarından çeşitli yöntemlerle elde edilen uçucu yağların ihtiva ettikleri bileşikler dolayısıyla; antibakteriyel, antioksidan, antiviral, antienflamatuvar, antikanser gibi fonksiyonlara sahip oldukları bilinmektedir. Çalışmamız kapsamında dış faktörlere (sıcaklık, ışık vb.) karşı hassas olan kekik, karanfil ve adaçayı uçucu yağları enkapsülasyon işlemi ile çevresel şartlara dayanıklı hale getirilmiş ve ardından enkapsüle edilerek sakız formülasyonuna dahil edilmiş ve sakızın fonksiyonel bir ürün haline getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında yapılan analizlerde, tatlandırıcılı ve şekersiz sakız formülasyonuna dahil edilen kekik karanfil ve adaçayı uçucu yağı kapsüllerinin kontrol örneklerine kıyasla antioksidan aktiviteyi %4,09 ile %41,18 arasında arttırdığı belirlenmiştir. Sakız formülasyonuna dahil edilen uçucu yağ konsantrasyonu ile antioksidan aktivite arasında doğru orantı olduğu ve kapsül ilavesinin sakızın duyusal ve tekstürel özellikleri üzerinde herhangi bir olumsuzluk oluşturmadığı saptanmış olup enkapsüle uçucu yağlar ile fonksiyonel sakız üretiminin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gum is a product consisting of two phases, soluble and insoluble in water, and its history dates back to ancient times. Functional food is a concept that originates from Japan, and it is a product that has increased in popularity, especially with the pandemy worldwide. In order for a food to be functionally qualified, it must contain the nutritional components needed by the human body, as well as provide health benefits by contributing to human physiology or metabolism. Chewing gum when turn to functional chewing gum can obtain significant contributions to human health because of duration of chewing gum in the mouth and facilities of consumption convenience in the context of time and place. On the other hand, due to the compounds contained in essential oils obtained from different parts of plants by various methods; They are known to have functions such as antibacterial, antioxidant, antiviral, anti-inflammatory and anticancer. Within the scope of our study, thyme, clove and sage essential oils, which are sensitive to external factors (temperature, light, etc.), were made resistant to environmental conditions by the encapsulation process and then included in the gum formulation to produce a functional gum product. The data obtained from the analyses depicted that the encapsulated thyme, clove and sage essential oil samples increased the antioxidant activity of chewing gum samples between 4,09% and 41,19% compared to the control sample. It was determined that there was a direct relationship between the concentration of essential oil included in the gum formulation and antioxidant activity, and that the addition of essential oils did not cause any negative effects on the sensory and textural properties of the gum, and it was concluded that functional gum production could be possible by adding encapsulated essential oils.