X, Y, Z kuşağı temsilcilerinin yeşil tüketim alışkanlıkları
Green consumption habits of representatives of generation X, Y, Z
- Tez No: 865929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, yeşil tüketimde kuşak farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda katılımcıların yeşil tüketim değerleri ve yeşil satın alma davranışı seviyelerinin kuşaklarına göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bunun yanında, çalışmada yeşil tüketim değerlerinin yeşil satın alma davranışları üzerindeki etkilerini incelenmek de amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu çalışma, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 385 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışma verileri çevrimiçi olarak hazırlanan bir anket yardımıyla toplanmıştır. Demografik sorular dışında kişilerin yeşil ürünleri tercih edip etmeyeceğini ölçebilmek, davranışlarını anlamak ve bu davranış stillerine şekil veren etkeneri belirlemek içinde yeşil satın alma ölçeği yer alır. ANOVA analizleri sonucunda fonksiyonel kalite değeri, fonksiyonel fiyat değeri, epistemik değer ve yeşil satın alma davranışının Z kuşağında anlamlı olarak daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında, koşullu/duygusal değerin ise X kuşağında anlamlı olarak daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan sosyal değerin kuşaklara göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise yeşil satın alma davranışı üzerinde fonksiyonel fiyat değeri ve koşullu/duygusal değerin olumlu yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu, fonksiyonel kalite değeri, sosyal değer ve epistemik değerin ise anlamlı etkilerinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarımız göstermiştirki X,Y,Z kuşağı temsilcilerinin yeşil ürünlere verdiği değer anlamlı derecede farklıdır ve bu farklılık kişilerin demografik bulguları ile doğrudan ilişkilidir. Kaliteye, faydaya ve duygulara verilen değerin ölçülmesi için yapılan anket sonuçları günümüz dünyasında etkin rol oynamaya henüz başlamış olan Z kuşağı temsilcilerinin özellikle X kuşağı temsilcilerine göre daha sorgulayan daha“kaliteli”bir çevrede yaşamak isteyen bir kuşak olduğu ortaya çıkarmaktadır. Sonuçlar ışığında beklentimiz odur ki arzı doğuran talep daha iyisini istediği sürece bütün paydaşlar bu talebin gereklerini yerine getirmek için daha hızlı hareket edecekler ve çevre sorunları, daha ciddi alanlarda bir insanlık problemi olarak ele alınabilecektir ve bütün dünya vatandaşları bu yüksek bilince kavuşacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine generational differences in green consumption. In this context, it was examined whether the green consumption values and green purchasing behavior levels of the participants differ according to their generations. In addition, it is aimed to examine the effects of green consumption values on green purchasing behaviors in the study. This study, which was carried out in relational screening model, was carried out with 385 participants selected by convenience sampling method. The study data were collected with the help of an online questionnaire. The green purchasing scale is used to measure whether people prefer green products apart from demographic questions, to understand their behavior and to determine the factors that shape these behavior styles. As a result of ANOVA analysis, it was determined that functional quality value, functional price value, epistemic value and green purchasing behavior were significantly higher in Generation Z. In addition, it was determined that the conditional/emotional value was significantly higher in the X generation. On the other hand, it was determined that social value did not differ significantly according to generations. As a result of the regression analysis, it was determined that functional price value and conditional/emotional value had positive and significant effects on green purchasing behavior, while functional quality value, social value and epistemic value did not have significant effects. Our study results showed that the value given to green products by the representatives of the X, Y, Z generation is significantly different and this difference is directly related to the demographic findings of the people. The results of the survey conducted to measure the value given to quality, benefit and emotions reveal that the representatives of the Z generation, who have just begun to play an active role in today's world, are a generation that wants to live in a more“quality”environment, which is more questioning than the representatives of the X generation. In the light of the results, our expectation is that as long as the demand that creates the supply wants better, all stakeholders will act faster to fulfill the requirements of this demand, and environmental problems will be considered as a humanitarian problem in more serious areas, and all citizens of the world will attain this higher consciousness.