Turizmin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerine yönelik yerel halkın tutum ve algılarının belirlenmesi: Alanya ilçesi örneği
Determining the attitudes and perceptions of local people towards the economic, social and environmental impacts of tourism: The case of Alanya district
  1. Tez No: 865932
  2. Yazar: GÜLHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Alanya ilçesi örneği üzerinden turizmin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerine yönelik yerel halkın tutum ve algılarının belirlenmesi amacını taşımaktadır. Çalışma, turizmin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini inceleyerek, Alanya'da yaşayan halkın turizme karşı tutumunu ve algılarını anlamayı hedeflemektedir. Çalışma, nitel bir araştırma yöntemi olan derinlemesine mülakatlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Alanya ilçesi sınırları içinde yaşayan ve turizm sektörü ile ilişkili olan yerel halktan seçilen 30 kişi oluşturmuştur. Katılımcılar, turizmin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerine ilişkin görüşleri, deneyimleri ve tutumları hakkında sorulara cevap vermişlerdir. Katılımcı cevapları ardından yerel halka yönelik genel bir değerlendirme olması amacıyla bir psikolog görüşüne de yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, çalışma turizmin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerine ilişkin yerel halkın tutum ve algılarını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın sonuçları, turizmin yerel ekonomiye önemli katkılar sağladığını ancak turizmin sosyal ve çevresel etkileri konusunda endişelerin olduğunu göstermektedir. Ekonomik açıdan Alanya'nın en önemli gelir kaynağının turizm olduğu ifade edilirken bölgede turistik hareketliliğin başlaması ile yatırımların artarak günümüzde Alanya'nın en önemli destinasyonlardan biri olduğu ifade edilirken, sosyal açıdan turizmin gelişmesiyle birlikte halkın aile içi ilişkilerinin bozulduğu, yabancılarla anlaşmalı evliliklerin arttığı ve günlük konuşma dilinde değişim yaşandığına dair görüşler belirtilmiştir. Çevresel açıdan ise turizmin insan hareketliliğini artırarak trafik, çevre kirliliği ve çarpık kentleşme gibi problemleri beraberinde getirdiğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the attitudes and perceptions of local people towards the economic, social and environmental impacts of tourism through the example of Alanya district. The study aims to understand the attitudes and perceptions of the people living in Alanya towards tourism by examining the economic, social and environmental effects of tourism. The study was conducted using in-depth interviews, which is a qualitative research method. The sample of the research consisted of 30 people selected from local people living within the borders of Alanya district and associated with the tourism sector. Participants answered questions about their views, experiences and attitudes regarding the economic, social and environmental impacts of tourism. Following the participants' answers, a psychologist's opinion was also included in order to provide a general evaluation of the local people. As a result of the study, positive attitudes and perceptions of local people regarding the economic, social and environmental effects of tourism have been found out. Research results show that tourism makes significant contributions to the local economy, but there are also concerns about the social and environmental impacts of tourism. It was stated that Alanya's most important source of economic income is tourism, and with the start of touristic activities in the region, investments have increased, and Alanya has become one of the most important destinations today. From a social perspective, however, it was revealed that family relationships deteriorated, marriages with foreigners increased and daily conversations increased with the development of tourism. It was also expressed that there was a change in the language. From an environmental perspective, it was stated that tourism increases human mobility and brings along some problems such as traffic, environmental pollution and unplanned urbanization.