Köpekler örneğinde evcil hayvanlarda kemik kırıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti ve sınıflandırılması
Detection of bone of pets on the example of dogs by image processing methods and their classification
- Tez No: 865934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAYIMBEK SULTANOV, PROF. DR. ABUZER TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde, teknolojinin hızla evrimleştiği bir çağda, yapay zeka kavramı, bilim, endüstri, sağlık, eğitim ve birçok diğer sektörde önemli bir role sahip olmuştur. Yapay zeka, bilgisayarların karmaşık görevleri insan benzeri bir şekilde gerçekleştirebilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Bu yetenek, makinelerin öğrenme, problem çözme, dil anlama ve hatta duygusal zeka gibi alanlarda insanlara benzer performans sergilemesine imkan tanımaktadır. Yapay zekanın etkin olduğu alanlardan biri de tıbbi görüntülemedir. Kemik kırığı tespitlerinde yapay zekanın kullanımı giderek yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Kemik kırığının tedavisi insanlar için önemli olduğu kadar hayvanlar içinde önemlidir. Bu tez çalışmasında insanlar için hazırlanan bir kemik kırığı tespit yönteminin hayvan kemikleri üzerinde kullanılabilirliği test edilmiştir. Bu amaçla köpeklerin bacak kemiklerinden oluşan veri seti önce görüntü işleme yöntemleri ile optimize edilmiş, daha sonra bu veriler ile bir evrişimli sinir ağı eğitilmiştir. Eğitilen bu modelin %80 doğruluk oranına sahip olduğu görülmüştür. Yapılan çalışma literatüre yeni bir yaklaşım getirmiştir. Literatürde yapılan diğer çalışmalara yakın doğruluk değerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving era of technology, the concept of artificial intelligence plays a crucial role in various sectors such as science, industry, healthcare, education, and more. Artificial intelligence can be defined as the ability of computers to perform complex tasks in a human-like manner, enabling machines to exhibit performance in areas like learning, problem-solving, language understanding, and even emotional intelligence. One notable field where artificial intelligence is effective is medical imaging, particularly in the detection of bone fractures.The use of artificial intelligence in bone fracture detection is becoming increasingly widespread and sophisticated. This thesis aims to test the applicability of a bone fracture detection method developed for humans on animal bones. To achieve this, data sets were first optimized using image processing methods, and subsequently, a convolutional neural network was trained using these data. The trained model demonstrated an accuracy rate of 80%. This study introduces a novel approach to the literature, providing accuracy values comparable to similar works in the field. The research underscores the significance of bone fracture treatment not only for humans but also for animals.