Effüzyonlu otitis medialı olgular ile obstrüktif adenoid hiperplazili olguların serum ve adenoid dokularındaki bazı immunolojik parametrelerin araştırılması
Investigation of some immunologic paraameters in the serum and adenoid tissues of the patients with otitis media with effusions and also of the patients with obstructive adenoid hyperplasia
- Tez No: 86596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. METE KIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Effuzyonlu Otitis Medialı Olgular ile Obstrüktif Adenoid Hiperplazili Olgulann Serum ve Adenoid Dokularındaki Bazı İmmünolojik Parametrelerin Araştırılması Çocukluk döneminde sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan effuzyonlu otitis media (EOM) patojenezinde adenoid lerin bir risk faktörü olduğu bilinmekte ancak hipertrofik adenoid lerin bir kısmında orta kulakta effüzyon geliştiği halde neden diğerlerinde gelişmediği sorusu yanıtlanmamıştır. Bu yanıtı aramak amacı ile, 20 EOM'lı olgu ile 27 EOM'sı olmayan obstrüktif adenoid hiperplazili (OAH) olgunun adenoid dokularında direkt immünofloresan (DİF) yöntemle immünglobulin salgılayan hücreler ve immün kompleks varlığı araştırıldı. Aynı hastaların serumlarında IgA, IgG, IgM, C3 ve C4 düzeyleri immünoturbidimetrik yöntemle, RF varlığı lateks aglütinasyon testi ile, ve ANA, Anti-DNA varlığı indirekt immünofloresan (İİF) yöntemle incelendi. Serum RF, ANA, Anti-DNA otoantikorları, IgA, IgG, IgM tipi antikorlar ve kompleman sisteminin C3 C4 komponentlerinin incelenmesi, iki grup arasında farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Adenoid dokusunda her iki grupta da vakaların çoğunluğunda floresein ile işaretli anti-insan IgA, daha az oranda IgM ve nadir olarak da IgG ile pozitif boyanma saptandı. Floresein ile işaretli anti-insan IgA, IgG ve IgM için boyanmanın olup olmamasına göre iki grup karşılaştırıldığında bir farklılık saptanmamasına rağmen floresein ile işaretli anti-insan IgA ile boyanma yoğunluğu açısından iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Some Immunologic Parameters in the Serum and Adenoid Tissues of the Patients with Otitis Media with Effusion and also of the Patients with Obstructive Adenoid Hyperplasia It's known that adenoids are one of the risk factors in the pathogenesis of otitis media with effusion (OME) which is a frequently encountered disease in childhood.“Why effusion develops in middle ear in some cases but not in all cases with hyperplastic adenoids?”is a question to be answered. This study has been performed on 20 cases with OME and on 27 cases with obstructive adenoid hyperplasia (OAH) without OME. In the adenoid tissues of these cases, the presence of immunoglobulin secreting cells and immune complexes has been investigated by using direct immunofluorescence (DIF) technique. In the serum samples of the same cases, it has been investigated the levels of IgA, IgG, IgM, C3 and C4 by using immunoturbidimetric method, the presence of anti-DNA and ANA by using indirect immunofluorescence (IIF) technique, and the presence of RF by using latex method. There was no statistically significant difference between the two groups when the serum levels of IgA, IgG, IgM, C3 and C4, and the presence of RF, ANA, anti- DNA in the serum samples are taken into consideration. In the adenoid tissues of both groups, most cases showed positive staining with fluorescein-labeled anti-human IgA. The cases showing positive staining with fluorescein-labeled anti-human IgM were less in number and rarely was there any positive staining with fluorescein- labeled anti-human IgG.