Orta Çağ temalı filmlerde Kilise imajı
The image of the Church in Medieval themed films
  1. Tez No: 865961
  2. Yazar: NİLGÜN ÇELİK EGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sinema, ortaya çıktığı andan itibaren çeşitli alanlarda kaynak olarak kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri olarak da tarih karşımıza çıkmaktadır. Sinemanın dönemin olaylarına tanıklık etmesi, dönemle ilgili kesitler sunması, tarih için önemli bir kaynak olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu çalışma, tarihsel dönem itibariyle Orta Çağ'ı işleyen filmlerde Kilise'nin hangi kavramlar ve temalar üzerinden işlendiğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Film, kitap, makale gibi kaynaklardan elde edilen bulgular çerçevesinde bir tarihçi gözüyle dönemin şartları da göz önünde bulundurularak Kilise imajının tarihsel bir dönemde sinema aracılığıyla nasıl ele alındığını ve inşa edildiğini anlamayı hedeflemiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde araştırmanın önemi, araştırmanın yöntemi ve kaynaklarına yer verilmiştir. İkinci bölümünde, sinema ve tarih ilişkisi anlatılmış ve bu konuyla alakalı yazarların görüşleri de göz önünde bulundurularak gerekli açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümünde kilise kavramına yer verilmiş, kilisenin boyutu, mahiyeti, misyonu ve kilise için kullanılan metaforlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümünde ise Orta Çağ döneminde geçen kilisenin ön planda olduğu on filme yer verilerek, filmler tarihi kaynaklarda göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema has been used as a source in various fields since its emergence. One of these fields is history. The fact that cinema witnesses the events of the period and presents sections of the period reveals that it is an important source for history. This study aims to understand the concepts and themes through which the Church is portrayed in the films depicting the Middle Ages as a historical period. Within the framework of the findings obtained from sources such as films, books and articles, it aimed to understand how the image of the Church was handled through cinema in a historical period, taking into account the conditions of the period from the perspective of a historian. In the first part of our study, the importance of the research, the method and the sources of the research are given. In the second chapter, the relationship between cinema and history is explained and necessary explanations are made by taking into account the opinions of the authors on this subject. In the third chapter, the concept of the church, its size, nature, mission and the metaphors used for the church are mentioned. In the fourth section, ten films set in the Middle Ages in which the church is at the forefront are included and the films are evaluated within the framework of historical sources.