Animasyon film üretiminde gotik etkiler
Gothic impacts on animation movie production
- Tez No: 744047
- Danışmanlar: PROF. MEHMET REŞAT BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gotik, orta çağda bir mimari üslup olarak başlayan tarihi serüveninde birçok dönüşüme uğrayarak estetik bir tavır olarak birçok sanatsal alanda kullanılmıştır. Birçok sanat disiplininde kendine yer bulan gotik; üslup, tarz ya da tür olarak belirgin motifler oluşturmuştur. Gotik terimi, ilk olarak 12. yüzyılda ortaya çıkan mimari üslubu tanımlamak için kullanılmasının ardından, 18. yüzyılda orta çağ mimarisinden ilham alınarak tasarlanan yapılarda kullanılmasıyla bir üslup olarak tekrar ortaya çıkmıştır. Bu dönemde tekrar yükselişe geçen gotik, sanatsal alanda oluşan romantik eğilimlerin etkisiyle edebiyat alanında gotik kurguyu doğurmuştur. Gotik kurgu; birçok figür, tema, atmosfer, anlatı biçimi gibi belirgin unsurlar oluşturmuştur. Bu unsurlar, sinema sektörünün gelişimi ile birçok filmde kullanılmıştır. Bununla birlikte, tarihte sinema ile paralel gelişimler gösteren animasyon sanatında gotik detaylara sıkça yer verilmiştir. Animasyon sanatında, ortaya çıktığı dönemden itibaren gotik detaylara yer verilmiştir. Animasyon filmlerde görülen gotik etkinin, gotik mimari ve gotik kurgu ışığında sağlandığı görülmüştür. Bu araştırmada yer verilen filmler; kasvetli atmosfer, ölüm teması, mekânsal anlatım ve tekinsizlik kavramı gibi gotik kurgunun oluşturduğu unsurlar ışığında incelenmiştir. Erken dönem animasyon gösterimlerindeki gotik detaylar incelendikten sonra 20. yüzyıl devamında sinemada gösterime giren gotik kurgu animasyon filmlere yer verilmiştir. Ardından Disney yapımı animasyon filmler ve animasyon sanatçısı Tim Burton'ın yönettiği filmlerdeki gotik etkiler incelenmiştir. İncelenen filmlerdeki gotik etki, gotik mimari ve gotik kurgu eserler dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Gothic has undergone many transformations in its historical episode, which started as an architectural style in the Middle Ages, and has been used in many artistic fields as an aesthetic attitude. Gothic, which finds its place in many art disciplines, created distinctive motifs in terms of pattern, style or genre. After the term Gothic was first used to describe the architectural style that emerged in the 12th century, it re-emerged as a style in the 18th century when it was used in buildings designed with inspiration from medieval architecture. Gothic, which rose again in this period, gave birth to gothic fiction in the field of literature with the effect of romantic tendencies in the artistic fields. Gothic fiction created distinctive elements such as many figures, themes, atmospheres, and narrative forms. These elements have been used in many films with the development of the cinema industry. However, gothic details are frequently included in the art of animation, which has developed in parallel with cinema in history. It has been seen that the gothic effect seen in animated films is achieved in the light of gothic architecture and gothic fiction. The films included in this research are examined in the light of gothic elements such as gloomy atmosphere, the theme of death, spatial expression and the concept of uncanny. After examining the gothic details in the early animation screenings, the gothic fiction animation films that were screened in the 20th century are included. Then, the gothic effects in Disney-made animated films and films directed by animation artist Tim Burton were examined. Gothic influence, gothic architecture and gothic fiction works in the examined films are marked.