Gebelerin beslenme bilgi düzeyleri ve sağlıklı beslenme tutumları ile biyokimyasal parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the connection between pregnant individuals' nutritional knowledge levels, healthy eating attitudes, and biochemical parameters
- Tez No: 865988
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması gebelerin beslenme bilgi düzeyleri ve sağlıklı beslenme tutumları ile biyokimyasal parametreleri arasındaki korelasyonun araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Bursa'daki özel bir kadın hastalıkları ve uzmanlığı doktoru kliniğine başvuran 100 adet gebe kadın oluşturmaktadır. Çalışma 5 Ağustos 2023- 5 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada katılımcılara yüz yüze anket yöntemiyle: demografik, sosyoekonomik bilgiler, gebe beslenmesi ve biyokimyasal kan parametreleri ile ilgili bilgiler sorulmuştur. Katılımcılara Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve Bebis aracığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilirken istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Bu kapsamda frekans analizi ve normallik testleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan testlerin güvenilirlik analizi için Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayıları analiz edilmiştir. Ardından araştırma soruları doğrultusunda elde edilen verilere hipotez testleri uygulanmıştır. Normal dağılan parametre farklarında t-testi ve Tek Yönlü ANOVA, normal dağılım göstermeyen parametreler için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi test etmek amacıyla Spearman's rho ve Pearson korelastonu ile regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis sought to investigate the nutritional knowledge levels and attitudes towards healthy eating among pregnant women, alongside an analysis of their biochemical parameters. The study encompassed a sample of 100 pregnant women attending a private gynecology and specialist clinic in Bursa. Data collection occurred between August 5, 2023, and October 5, 2023. Participants were interviewed face-to-face to gather demographic, socioeconomic, pregnancy nutrition, and biochemical blood parameter information. The participants also completed the Attitude Scale Towards Healthy Nutrition (HBITS). Data analysis utilized SPSS 22.0 and Bebis programs, employing statistical methods, frequency analysis, normality tests, and Cronbach Alpha internal consistency coefficients for test reliability. Hypothesis tests, including T-test, One-Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, and regression analyses, were employed to explore the relationships and differences in the data.