15. yüzyıl Papalık ve İtalya siyasetinde etkin bir aile: Borgialar
15th-century an influential family in Papacy and İtalian politics: The Borgias
- Tez No: 865993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Borgia Ailesi, Valensiya kökenli ve Papalık tarihinde önemli yere sahip bir ailedir. Papa III. Callixtus adıyla taç giyen Alfonso Borgia ile Kilise'de ilk kez görülen bu aile; Papalık ve İtalya Tarihi açısından büyük öneme sahip olmasına karşın Hristiyan camiasında, işledikleri iddia edilen günahlarla anılmıştır. Ancak özellikle III. Callixtus'un yeğeni olan ve Papa VI. Alexander adıyla taç giyen Rodrigo Borgia; yalnızca Papalık ve İtalya değil, dünya tarihi açısından önemli bir isimdir. Bu aileyi tartışmalı hâle getiren durum ise Papa VI. Alexander'ın, kardinallik döneminde Kilise kurallarını çiğneyerek yaptığı gizli evlilik ve bu evlilikten dünyaya gelen çocuklarını, papa olduğu dönemde nepotist bir tutumla Kilise ve Papalık Devleti'nde etkin rollere getirmesi olmuştur. Bu sebepten ötürü VI. Alexander'ın çocukları Cesare Borgia ve Lucrezia Borgia ön plana çıkmış, siyasetteki etkinlikleri sebebiyle birçok gayrimeşruluk iddialarının ve ithamlarının hedefi hâline gelmişlerdir. Bu çalışmada amaçladığımız husus Borgia Ailesi'nin edindiği kötü şöhretle beraber ortaya koydukları önemli icraatları da incelemektir.
Özet (Çeviri)
The Borgia Family is a family of Valencian origin and has an important place in the history of the Papacy. This family was first seen in the Church with Alfonso Borgia, who was crowned as Callixtus III; Although it is of great importance for the history of the Papacy and Italy, it is remembered in the Christian community for the sins it allegedly committed. However, Rodrigo Borgia, who was crowned as Alexander VI, the nephew of Callixtus III, is an important name not only in the history of the Papacy and Italy, but also in world history. The situation that made this family controversial was Alexander VI's secret marriage during his cardinalty period, in violation of the Church rules, and his children born from this marriage, who took active roles in the Church and the Papal State with a nepotistic attitude during his time as pope. For this reason, Alexander VI's children Cesare Borgia and Lucrezia Borgia came to the fore and became the target of many illegitimacy claims and accusations due to their activities in politics. Our aim in this study is to examine the actions of the Borgia Family and their bad reputation.