Hz. Peygamber'in atamalarda uyguladığı liyakat esasları
The Prophet merit principles applied in appointments
- Tez No: 865996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Hz. Peygamber'in Atamalarda Uyguladığı Liyakat Esaları”başlığını taşıyan bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü liyakat kavramının yanı sıra adalet, emanet ve sadakat kavramlarının anlam alanları ve ilgili uygulamaların anlaşılmasına ayrılmıştır. Bu bölümün amacı, kavramların kelime analizleri, cahiliye dönemi uygulamaları, Kur'an-ı Kerim ve hadislerden örneklerle tam olarak anlaşılmasıdır. Çalışmasının ikinci bölümde liyakat, adalet, güven ve sadakat gibi soyut kavramların, yönetim mekanizması üzerinden incelendiği belirtilmiştir. Buna göre, bu kavramların somut sonuçları olduğu ve kavramlara yüklenen anlamanın gerçeği anlama şeklimizi etkilediği ifade edilmiştir. Ayrıca, felsefe tarihi, devlet felsefesi ve İslam felsefesi gibi perspektiflerden konulara bir çerçeve sunulduğu ifade edilmektedir. Üçüncü bölümde ise bu kavramların Hz. Peygamber dönemindeki örnekleri üzerinden analiz edildiği ve birbirleriyle karşılaştırılarak değerlendirildiği belirtilmiştir. Metnin sonunda ise konunun gelecekle ilgili öngörülerinin analiz edildiği ifade edilmiştir. Bu bağlamda ilk İslam devletinin merkezi Medine şehri ve İslam'ın tebliğcisi ve devletin temsilcisi olan Hz. Peygamber'in idari uygulamaları, atama ve azil kriterleri, terfi ve tenzil kararları ve bu kararlarda adı geçen şahsiyetler kaynakların elverdiği ölçüde ele alınmaktadır. Temel amaç, bu isimlerin zaman, mekân, çevresel unsurlar ve olay-olgu-sonuç bağlamında yetkinlik ve değerlerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
“Hz. This study, titled ”The Principles of Merit Applied by the Prophet in Appointments", consists of three main sections. The first part is devoted to understanding the meaning of the concepts of justice, trust and loyalty, as well as the concepts of merit and related applications. The aim of this section is to fully understand the concepts with word analysis, practices of the period of ignorance, examples from the Holy Quran and hadiths. It is stated that in the second part of his study, abstract concepts such as merit, justice, trust and loyalty are examined through the management mechanism. Accordingly, it has been stated that these concepts have concrete results and the understanding attributed to the concepts affects the way we understand reality. In addition, it is stated that a framework is provided for the subjects from perspectives such as history of philosophy, state philosophy and Islamic philosophy. In the third part, these concepts are explained by Hz. It was stated that they were analyzed based on examples from the Prophet's period and evaluated by comparing them with each other. At the end of the text, it is stated that the subject's predictions about the future are analyzed. In this context, the center of the first Islamic state is the city of Medina and the preacher of Islam and the representative of the state, Hz. The administrative practices of the Prophet, appointment and dismissal criteria, promotion and demotion decisions, and the personalities mentioned in these decisions are discussed to the extent resources allow. The main purpose is to examine the competence and values of these names in the context of time, place, environmental elements and event-fact-result.