Analysis of the calendar effect on stock index volatility at the brvm securities exchange
  1. Tez No: 866020
  2. Yazar: ZOUMANA OUATTARA
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, BRVM Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senedi endeksinin volatilitesi üzerindeki takvim etkisini incelemektedir. SIKA Finance'den elde edilen 2 Ocak 2020'den 30 Haziran 2023 tarihine kadar olan verileri kullanarak, Eviews12 aracıyla OLS ve GARCH ekonometri modelleri uygulanmıştır. OLS analizine göre, günlük hisse senedi getirileri üzerinde Pazartesi, Cuma, Ocak ve Aralık günlerinin önemini ortaya koyarken, tatil günleri anlamlı bir ilişki göstermemektedir. GARCH(1,1) ise, hisse senedi endeksi volatilitesi Pazartesi ve Cuma günleri belirgin bir artış görmektedir. Ayrıca, Salı ve Çarşamba hisse senedi endeksi volatilitesi ile güçlü negatif korelasyonlar gösterir. TGARCH modeline göre, tüm haftanın günlerinin hisse senedi endeksi üzerinde önemli bir etkisi vardır. EGARCH(1,1) açışından, Pazartesi ve Cuma'nin önemli pozitif etkileri olduğu bulunurken, Salı'nin büyük negatif etkileri vardır. Bununla birlikte, Çarşamba ve Perşembe'nin anlamlı bir etkisi yoktur. Aylara gelince, GARCH(1,1)'e göre Mart, Nisan, Haziran ve Eylül'de düşük etki olup Mayıs ve Aralık'ta yüksek volatilite etkileri gözlemlenir. TGARCH(1.1) 'e göre Mayıs ve Haziran'ın hisse senedi endeksine olumlu katkıda bulunurken, Ağustos ve Nisan negatif etkiler gösterir. EGARCH(1,1) açışından Mayıs ve Aralık pozitif etkiler gösterirken, Şubat, Nisan, Haziran ve Eylül önemli negatif etkileri gösterir. Tatiller ise, GARCH(1,1) ve TGARCH(1,1)'e göre anlamlı değildir, ancak EGARCH tatiller sırasında hisse senedi endeksi volatilitesine olumlu bir etkisi olduğunu belirtir. Bu çalışma, Batı Afrika ülkelerindeki yatırımcılar, risk yöneticileri ve BRVM Menkul Kıymetler Borsası ile ilgili politika yapıcılar için değerli bilgiler sunarak, bölgedeki finansal piyasaların anlaşılması için karar verme ve risk yönetimi stratejilerinde takvimle ilgili yönleri düşünmenin önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study examines the calendar effect on stock index volatility at the BRVM Securities Exchange, specifically day-of-the week, month-of-the year and holiday's effects using data from January 2, 2020, to June 30, 2023 obtained from SIKA Finance. The research employs a rigorous methodology using Microsoft Excel and Eviews 12. The study reveals nuanced patterns in stock index volatility. OLS analysis establishes the significance of Mondays, Fridays, January, and December on stock index returns, while holidays show no significant relationship. According to GARCH (1,1) analysis, stock index volatility experiences a notable increase on Mondays and Fridays. In contrast, Tuesdays and Wednesdays exhibit strong negative correlations with stock index volatility. In the context of TGARCH, all weekdays have a significant impact on stock volatility. For EGARCH(1,1), Mondays and Fridays are found to have considerable positive effects, while Tuesdays exhibit major negative effects. However, Wednesdays and Thursdays show no significant effects. Regarding the months, significant volatility effects are observed in March, April, June, and September, where volatility is lower, while May and December show higher volatility according to GARCH(1,1). TGARCH(1.1) identifies May, June, August, and April as significant periods, with May and June contributing positively to the stock index, whereas August and April have negative impacts. Among the months, May and December display large positive effects, whereas February, April, June, and September show significant negative effects, as specified by EGARCH (1.1).Holidays are found to be non-significant according to GARCH(1.1) and TGARCH(1.1), while EGARCH stipulates that there is a positive influence on stock index volatility during holidays. This study provides valuable information for investors, risk managers, and policymakers in West African nations with the BRVM Securities Exchange, emphasising the importance of considering calendar-related aspects in decision-making and risk management strategies for enhanced comprehension of financial markets in the region.