Calendar anomalies in major emerging countries: Day-of-the-week and month-of-the-year effects
Gelişmekte olan ülkelerde takvim anomalileri: Haftanın günü ve yılın ayı etkileri
- Tez No: 603063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Piyasa anomalileri, ortalama üstü getiri elde etmek isteyen yatırımcıların ve bu anomalileri çözümleyebilmek isteyen araştırmacıların ilgisini uzunca bir süredir çekmektedir. Bu çalışmanın odağı, yüksek büyüme hızları ve sundukları portföy çeşitlendirme avantajları ile uluslararası yatırımcıların dikkatini üzerlerine toplayan gelişmekte olan ülkelerdir. Bu araştırmada, gelişmekte olan başlıca ülkelerden Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye'nin piyasa etkinlikleri, en yaygın olarak bilinen takvim anomalilerinden olan haftanın günü etkisi ve yılın ayı etkisinin incelenmesi yoluyla değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, haftanın günü etkisi, bir önceki günün fiyat değişim yönüne göre de analiz edilmektedir. Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır: 1. Gelişmekte olan başlıca ülkelerde, hisse senedi ve hisse senedi endeks getirileri üzerindeki haftanın günü ve yılın ayı etkilerini analiz etmek ve sunmak 2. Gözlemlenen haftanın günü ve yılın ayı etkilerinin örneklem periyodu boyunca tutarlı olup olmadığının belirlenmesi Bu doğrultuda, bahsi geçen altı ülkeden 20 borsa endeksi ve 600 hisse senedi için 1992 – 2018 dönemine ait veriler kullanılmıştır. Analizlerde GARCH (1,1) modeli kullanılmıştır. Bulgular, altı ülkenin hepsinde haftanın günü etkisi bulunduğunu, fakat 2008 finansal krizinden sonraki dönemde bu etkilerin Brezilya, Rusya ve Hindistan için ortadan kalktığını ortaya koymaktadır. Yılın ayı etkisi ise, Brezilya, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye pazarlarında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Market anomalies have attracted many investors and researchers for several decades as they eagerly seek to either beat the market to generate abnormal profits or gain a thorough understanding of those anomalies. Emerging countries, held in high esteem by the worldwide investment community for their rapid growth and diversification benefits they provide, are the main focus of this study. The market efficiency of the major emerging markets, Brazil, Russia, India, China, South Africa, and Turkey are evaluated in this research through the investigation of the popular calendar anomalies, day-of-the-week effect, and month-of-the year effect. Moreover, the day-of-the-week effect is further examined according to the direction of the previous day's price change. The study has two primary aims: 1. Analyzing and presenting the effects of the days of the week and months of the year on stock and stock index returns in the major emerging countries 2. Determining whether the day-of-the-week and the month-of-the-year effects that would possibly be revealed by the empirical findings of this research are consistent over time Data from a total of 20 stock market indices and 600 individual stocks from the six emerging countries are used in the analyses for the time period of 1992 – 2018. GARCH (1,1) model is used in the analyses, and the results reveal that all six countries have the day-of-the-week effects on the market returns, however, after the 2008 financial crisis, those effects disappear for the markets of Brazil, Russia, and India. Regarding the month-of-the-year anomaly, for Brazilian, Russian, South African, and Turkish markets, the monthly effects are apparent.