Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde 10 ocak 2017 ile 1 ocak 2023 tarihleri arasında yapılan üst gastrointestinal sistem endoskopisi biyopsi sonuçlarında atrofik gastrit ve intestinal metaplazi oranlarının değerlendirilmesi
At Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine evaluation of atrophic gastritis and intestinal metaplasia rates in upper gastrointestinal system endoscopy biopsy results carried out between january 10, 2017 and january 1, 2023
- Tez No: 866033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASIM GEDİKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mide kanseri dünyada kansere bağlı ölümler arasında ilk 5 arasında olup tanı aldıktan sonra beklenen yaşam süresi 1 yıldan azdır. Mortalite ve morbiditesi bu denli yüksek olan bir kanserin erken dönemde tanı alması hem insan hayatı hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bu sebeple hastalarda premalign lezyonların tespiti ve takibi için endoskopi yapılması ve uyarıcı laboratuvar parametrelerinden yararlanılması için ileri araştırılmalar yapılması çok önemlidir. Çalışmamızda 10 Ocak 2017 ve 1 Ocak 2023 tarihleri arasında üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan 2316 hastanın yaş, cinsiyet, endoskopi/kolonoskopi raporları, endoskopi sırasında alınmış biyopsilerin patoloji sonuçları (H. pilori pozitif ya da negatifliği), laboratuvar parametrelerinden hemogram (Hgb-MCV-nötrofil/lenfosit oranı), LDH, sedim, demir, ferritin, transferrin satürasyonu, B12, folik asit, kan grubu, çölyak otoantikorları retrospektif olarak tarandı. Toplamda 2316 hasta çalışmaya dahil edildi. 1238 kişide intestinal metaplazi ve atrofik gastrit beraber bulunurken; 446 kişide yalnızca intestinal metaplazi, 50 kişide ise yalnızca atrofik gastrit bulunmaktaydı. 582 kişi ise endoskopi sonucunda intestinal metaplazi ve/veya atrofik gastrit görülmeyen kronik gastrit olarak değerlendirilen kontrol grubu olarak sınıflandırıldı. Hastalar öncelikle kontrol grubu ve IM ve/veya AG bulunan hasta grubu olarak karşılaştırıldı. Sonrasında sadece IM, sadece AG, IM ve AG beraber bulunanlar ve kontrol grubu olarak 4 grup birbiri ile karşılaştırıldı. Çalışmamız sonucunda yaşın, hastalık durumunu etkileyen önemli bir parametre olduğu tespit edilmiştir. Yaş 1 birim arttığında, hastalık riski %4,8 arttığı gözlemlendi. Hasta grubundakilerin ağırlıklı olarak erkek ve H. pilori pozitif olduğu, kontrol grubundakilerin ise H. pilori negatif ve kadın olduğu belirlendi. Kadınların ağırlıklı olarak H. pilori negatif olduğu, erkeklerin ise pozitif olduğu görüldü. Bizim çalışmamızda H. pilori varlığının, hastalık durumunu etkileyen önemli bir parametre olduğu tespit edilmiştir. H. pilori pozitif olanların, negatif olanlara göre hastalık riski %49,4 daha fazladır. Çalışmamızda B12 eksikliği hasta ve kontrol grubunun ikisinde de görülmemişti. B12 vitamini düzeyi hasta grupta, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek görüldü. Hasta grupları arasında ise B12 düzeyi açısından anlamlı farklılık görülmedi. Çalışmamızda AG grubundakilerin demir eksikliği anemisi ve folik asit eksikliği olma oranının, diğer tüm gruplara göre daha yüksek olduğu belirlendi. Literatür genel olarak çalışmamızı destekliyor olup; nötrofil/lenfosit oranı literatürde anlamlı derecede yüksek görülüp çalışmamızda farklılık görülmemiştir. MCV, LDH, ferritin düzeyi ile ilgili karşılaştırılabilecek literatürde çalışma bulunamamıştır. Gastrik premalign lezyonların özellikle laboratuvar parametreleri ile ilişkisi büyük bir hasta grubunu ilgilendiriyor olup endoskopi yapmadan da hastaların takip edilebilmesi için daha büyük hasta grupları ve daha çok parametre ile ileri çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Stomach cancer ranks among the top 5 causes of cancer-related deaths worldwide, with a life expectancy of less than one year after diagnosis. Early diagnosis of such a high-mortality and high-morbidity cancer can significantly benefit both human life and the national economy. Therefore, it is crucial to conduct advanced research to utilize endoscopy for the detection and monitoring of premalignant lesions in patients and to leverage indicative laboratory parameters. In our study, we retrospectively examined the age, gender, endoscopy/colonoscopy reports, biopsy pathology results (H. pylori positivity or negativity), and laboratory parameters including complete blood count (Hgb, MCV, neutrophil/lymphocyte ratio), LDH, ESR, iron, ferritin, transferrin saturation, B12, folic acid, blood group, and celiac autoantibodies of 2316 patients who underwent upper gastrointestinal system endoscopy between January 10, 2017, and January 1, 2023. A total of 2316 patients were included in the study. Among them, 1238 had both intestinal metaplasia and atrophic gastritis; 446 had only intestinal metaplasia; 50 had only atrophic gastritis. The remaining 582 patients, who were diagnosed with chronic gastritis without intestinal metaplasia and/or atrophic gastritis upon endoscopy, were classified as the control group. Patients were first compared between the control group and those with IM and/or AG. Subsequently, comparisons were made among four groups: those with only IM, only AG, both IM and AG, and the control group. Our study found that age is an important parameter influencing disease status. For each unit increase in age, the disease risk increased by 4.8%. It was observed that the patient group was predominantly male and H. pylori positive, while the control group was H. pylori negative and predominantly female. Women were mostly H. pylori negative, whereas men were predominantly H. pylori positive. The presence of H. pylori was identified as a significant parameter influencing disease status, with H. pylori positive individuals having a 49.4% higher disease risk compared to H. pylori negative individuals. No B12 deficiency was observed in either the patient or control groups in our study. The B12 vitamin level was significantly higher in the patient group compared to the control group, with no significant difference in B12 levels among the patient subgroups. The AG group exhibited higher rates of iron deficiency anemia and folic acid deficiency compared to all other groups. While the literature generally supports our findings, the neutrophil/lymphocyte ratio, which is significantly high in the literature, showed no difference in our study. There were no comparable studies in the literature regarding MCV, LDH, or ferritin levels. The relationship between gastric premalignant lesions and laboratory parameters involves a large patient population. Therefore, further studies with larger patient groups and more parameters are needed to enable patient follow-up without the need for endoscopy.