Freedom, cosmopolitanism and immigration: A Kantian approach
Özgürlük, kozmopolitanizm ve göç: Kantçı bir yaklaşım
  1. Tez No: 866048
  2. Yazar: GÖKÇENUR HAZİNEDAR ERBORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, Immanuel Kant'ın eserlerini ve ilkelerini inceleyerek ve onun kozmopolitanizm, özgürlük, yurtseverlik, eşitlikçilik ve misafirperverlik kavramlarını temel alarak Türkiye'den Almanya'ya gerçekleşen farklı göç dalgalarını değerlendirmektedir. Kant, modern göç hakkında açıkça yorum yapmamış olsa da, Kantçı felsefe güncel göç uygulamaları ve entegrasyon politikalarını değerlendirmek için değerli bir bakış açısı sunar. Bu tez, Kant'ın kozmopolitanizm ve özgürlük ile ilgili temel fikirlerinden başlayarak açık ve kapalı sınır teorileri arasındaki tartışmalara kadar uzanmaktadır. Reinhardt ve Miller gibi akademisyenlerin Kant'ın göç hakkındaki görüşlerine dair farklı yorumlarını değenlendirmektedir. Bu tez, Kant'ın ilkelerinin, devletlerin bütünlüğünü göz önünde bulundurmakla beraber, bireylere yönelik kozmopolitan yükümlülükleri ön plana çıkaran bir göç yaklaşımını desteklediğini savunmaktadır. Türkiye'den Almanya'ya göçün kısa bir tarihini de sunan bu tez, Kant'ın fikirlerinin, bireysel haysiyeti dikkate alan vatandaşlık yasaları ve entegrasyon uygulamalarıyla daha iyi uyum sağlayacak şekilde güncel politikaları nasıl etkileyebileceğini göstermektedir. Amaç, Kant'ın felsefi yaklaşımının, onun teorilerini güncel göç meseleleri çerçevesinde değerlendirdiğimizde, Almanya ve ötesinde adil göç politikaları geliştirmek için değerli bir rehberlik sunduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Immanuel Kant's works and principles to evaluate different waves of immigration from Turkey to Germany based on his concepts of cosmopolitanism, freedom, patriotism, egalitarianism and hospitality. Although Kant did not explicitly comment on modern immigration, his philosophy provides a valuable lens for evaluating contemporary immigration practices and integration policies. This thesis begins with Kant's foundational ideas of cosmopolitanism and freedom and extends to debates between open and closed border theories, highlighting differing interpretations of Kant's views on immigration by scholars such as Reinhardt and Miller. This thesis argues that Kant's principles advocate for an approach to immigration which emphasizes the cosmopolitan obligations to individuals while considering the integrity of states. By examining the history of immigration from Turkey to Germany, the thesis illustrates how Kant's ideas could influence contemporary policies to better align with citizenship laws and integration practices that respect individual dignity. The aim is to show that Kant's philosophical approach, when we evaluate his theories within the framework of contemporary immigration issues, offers valuable guidance for developing just immigration policies in Germany and beyond.